Tarihi kent Diriye’de Ağır Sıklet Boks Şampiyonası düzenlenecek

Suudi Arabistan’da geçen yıl Formula E’nin düzenlendiği Diriye kentinde bu kez 7 Aralık’ta “Kum Tepelerinde Çarpışma” sloganıyla, boksör Andy Ruiz Jr. ve Anthony Joshua’nın da katılacağı Ağır Sıklet Dünya Boks Şampiyonası düzenlenecek.

Suudi Arabistan’ın tarihi şehri Diriye, büyük etkinliklere ev sahipliği yaparak uluslararası şehirler haritasında yer almaya devam ediyor.

TARİHİ BAŞKENT

UNESCO listesinde yer alan tarihi Diriye şehri, Krallığın antik başkenti olarak biliniyor. Aynı zamanda kurucu Kral Abdülaziz tarafından ülkeyi kurma ve birleştirme çabalarını gösteren tarihi bir miras taşıyor.

Bu yılki şampiyonanın, yılın en önemli spor etkinliklerinden biri olduğuna ve çok sayıda uluslararası spor, eğlence kültür etkinliklerine ek olarak 2019 Diriye Sezonu etkinliklerinin bir parçası olduğuna dikkat çekildi. Orta Doğu’da ilk kez düzenlenecek olan tarihi mücadele, açık hava pistinde gerçekleşecek.

DİRİYE HAKKINDA NE BİLİYORSUN?

Diriye, Arap Yarımadası’nda 274’ten daha uzun bir süredir Hicri 12. ve 13. yüzyıldaki en etkili başkentlerden biri olarak kabul edilir.

Şehir, 1824 yılında Türki bin Abdullah tarafından başkent Riyad’a taşınmadan önce, Al Suud’un yaşadığı mahalle olan Tureyf mahallesindeki evler ve Buceyri mahallesindeki evler bırakıldı. Tureyf mahallesi 2010’dan beri Dünya Miras Listesi’nde kayıtlı bir mahalle.

TUREYF MAHALLESİ

Tureyf mahallesi, kendine özgü süslemeleri ve toprak evleriyle ayrıcalıklı bir yere sahip. Açık kahverengine sahip duvarlar, dayanıklılığını arttırmak ve çekici bir hale getirmek için doygun çamurdan ve arpa ve buğday çubuklarından inşa edilmiş.

Evlerin çatısı bölgedeki ahşaplardan ve hurma yapraklarından yapılmış ve pencereleri süslemek için beyaz alçı kullanılmış. Suudi ailesine özel Tureyf mahallesinin duvarları, oldukça yüksek ve dış yüzeyi süslerle kaplı olmasıyla dikkat çekici özelliğe sahip.

Tureyf’teki binalar dört kata kadar çıkıyor. Etkileyici yerel tarzı ve dünyadaki benzersizliğinden dolayı Dünya Miras Listesi’ne girmeyi başardı.

Al Arabiya