Suudi gencin etkileyici çizgileri keşfedilmeyi bekliyor

Bilgisayar mühendisliği alanında mezun olduktan sonra karikatür sanatı ve anime endüstrisinde profesyonelleşen Suudi genç, akıllı cihazlar için uygulama geliştiricisi oldu.

Küçüklüğünden beri teknolojiye düşkün olan Macid Ezrai, karikatür ve çizgi roman okuyarak büyüdüğünü ve hayatında izler bıraktığını belirterek el-Arabiya’ya şunları söyledi: “Üniversite eğitimim boyunca kendimi geliştirmek için pazarlama, maliye, yöneticilik gibi farklı çalışma alanlarına girdim, okuldaki arkadaşlarıma eğitim konusunda destek oldum. Karikatür sanatında ilerlemeye karar verdim ve  toplumun tüm kesimine hitap eden çalışmalar yapan bir stüdyo kurdum.

Anime’ye olan ilgim çok uzun zaman önce başlamıştı. Arkadaşlarım çok fazla çizgi film izlediğim için bana “Kaptan Macid” lakabını vermişti. Bu alanda en önemli şey yaratıcılık ve sıradan olanın dışına çıkmak. Anime çizmeye devam eden sanatçı, fikirleri geliştikçe yeni deneyimler kazanır.

Topluma uygun bir içerik belirlememiz ve kültürel değerlerimizi yansıtmamız gerekir. Bize sunulan animasyon içeriklerinin çoğu yurt dışından geliyor ve kültürümüzle uyumlu değiller. Bu nedenle hem faydalı hem de eğlenceli içerikler üretmeye çalışıyoruz. Tüm ekiple beraber beyin fırtınası yapıyoruz ve yeni fikirler üretiyoruz.”

Ekibin yerel kimliğe uygun, çağdaş Arap çizgi romanları ve animasyonlar ürettiğini söyleyen Macid, Arap dünyasından 200 milyondan fazla kişiye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Anime’yi neden seçtiğini açıklayan Macid, hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik fikirleri iletmek için uygun olduğunu ve Krallıkta uzmanlığını geliştirmek ve yeteneklerini küresel çapta tanıtmak isteyen birçok yaratıcı ressam olduğunu vurguladı.

Eğlence endüstrisinde uzmanlaşmış kurumların bu alanda önemli bir rol oynadıklarını belirterek, ilgilenenlere yönelik yoğun kurslar düzenlediğini ve yeteneklerini uluslararası çevrelerde tanıtmak için destek sağladığını söyledi ve üniversitelerde bu alanla ilgili uzmanlık bölümleri açılmasına fırsat verilirse bu sanat endüstrisinin büyük oranda gelişeceğine katkıda bulunacağını ifade etti.

Macid, üç karakter oluşturduğunu söyledi. Birinci karakter olan “Hüsam”, Hicazlı ve ciddi bir karakter, “Murat” karakteri yabancı işçilerle iletişim kurmada sorun yaşayan bir üniversite öğrencisi ve üçüncü karakter “Hasib” yabancı bir işçi ve öğrencileri tembel olarak niteleyen ve onları sinirlendiren bir karakter.

Takımın dört çizgi roman hazırladığını söyleyen Macid, hazırladıkları “Anime” adlı filmin Kral Halid el-Faysal tarafından en iyi animasyon ödülü aldığını ifade etti.

Son olarak çalışmalarından bahseden Macid, bazı gençlerin çizim yeteneklerini geliştirmeleri için Japonya ve diğer birçok ülkeye gönderdiklerini ve Malezya, Amerika ve Japonya’dan getirdikleri uzmanlar aracılığıyla gençlerin yeteneklerini geliştirdiklerini belirtti.

Al Arabiya