Karacasulu çömlek ustaları Suudi Arabistan’a mal yetiştiremiyor

Karacasu’da nesiller boyu babadan oğula süregelen ata mesleği çömlekçilerin son yıllarda Arap ülkelerine yaptıkları ihracat yüzlerini güldürdü. İki ayda bir Arap ülkelerine 3 konteyner mal gönderen çömlekçiler, gelen siparişi yetiştiremez oldu. 

Karacasu Çömlek atölyelerinde yaptıkları el sanatları ile ata mesleğini yaşatan 33 çömlek ustasından biri olan Erol Alaca ile birlikte 7 çömlek ustası, küpeç, güveç, bardak, cezve, testi, kayık güveç gibi topraktan el işçiliği ile yapılan 20 kalemde 10 bin adet siparişi yetiştirmek için dur durak bilmeden geceli gündüzlü çalışarak Suudi Arabistan’a 3 konteyner ürün sevkıyatı yaptı.

DEPO ŞART
Yılmaz Kardeşler Ltd. Şirketinin ortaklarından tüccar Ümit Yılmaz, Karacasulu ustaların ürettiği ürünleri değişik ülkelere pazarladığını söyledi. Ustaların diğer ülkelerden gelen ürünlerle rekabet edebilmesi için Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Karacasu Belediyesi’nin de destek olması gerektiğini belirten çömlek tüccarı Yılmaz, “Ürünlerin ambalajlanması, paketlenmesi için bir depo ve teşhir salonuna ihtiyaç var. Kışın hava şartları nedeniyle sevkıyat yapamıyoruz. Çömlek ustaları bir yerde toplanmalı ve daha düzenli hale gelip çevre temizliğine önem verilmeli. Çevre güzelleştirebilir bisiklet yolu yapabilirler. Esnafa cüzi bir parayla yer tahsisi edebilir. Hep bir yerde toplanıp sanatlarını yapabilir. Yerleşim olarak çok olduğu için atölyeler evlere karışmış” dedi.

BİZİMLE BİRLİKTE TARİHE KARIŞACAK
Babadan gördüğü el sanatını geliştirmek teknolojik yeniliklere ayak uydurmak için ne esnafın ne de belediyenin hiçbir şey yapmadığını kaydeden 40 yıllık çömlek ustası Erol Alaca, “Yurt içi ve yurt dışı pazara çalışıyoruz. Bu yıl Arabistan’a mal yetiştiremiyoruz. Yaklaşık 7-8 esnaf 20 kalemde mal gönderdik. Ekim ayında bir sevkiyatımız daha var. İlçeye bir kalemde 300 bin lira girdi sağlanan çömlekçilik sanatında usta yetişmiyor. Ne yazıktır ki buradan ekmek yiyen 33 çömlek ustasından hiç biri çocuğunu çömlek sanatını öğretmedi. Bu para sadece bizim cebimize değil Karacasu’ya girdi. Gelen siparişi yetiştirebilmek için İŞKUR’un geçici işçi kadrosundan 8 personel aldım. Burada çalışan ustalar olarak hepimiz 45-50 yaşın üzerindeyiz. Bu meslek böyle giderse bizimle birlikte tarihe karışacak. Bizden sonra mesleği icra eden olmayacak. Asırlardır süregelen mesleğin yaşatılması için acilen önlem alınması gerek” dedi.

Aydın Hedef