Modayı da takip ederim, çevreyi de savunurum

Lübnanlı tasarımcı Emma Boutros, kurduğu Poise markası altında kullanılmayan malzemelerden ürettiği ayakkabıları satıyor. Şarkıcı Cardi B gibi ünlü isimler ise tasarımları kullanıyor.

Tüketiciler, “doğru” alışveriş seçimi yapmanın yolunu arıyor. En zorlayıcı doğru seçimlerden biri olarak da Poise bir adım öne çıkıyor.

ÇEVREYE DUYARLI MODA

Markanın kurucusu ve tasarımcısı olan Emma Boutros artık kullanılamayan malzemeleri, Lübnan’da ürettiği el yapımı ayakkabılarında kullanıyor.

Sürdürülebilir lüks arayan, çevreye duyarlı moda tutkunlarına hitap eden Poise, tasarladığı ayakkabılarla geleneği çağdaş tarzla birleştiriyor.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

#PoiseDesign turns 9. What started as a failed random friends partnership opening a footwear store in Beirut, turned into a footwear designer brand supporting local talent, craftsmanship, inclusivity and women empowerment. Its always about who you meet along the way, they say, and who you keep walking the road with! My journey was a sequence of trials and errors, trying to figure out the business dos and donts, my own style, what i stand for. It was long journey of self discovery, during which i got the chance to work with and get to know so many beautiful souls. ( you know who you are). People that helped me in a way or another to connect the dots, understand and communicate the story of my brand. When i started 9 years ago, i never had the Wizard of Oz in mind. But when i look back now, It was all about a Quest, from the start, a search for LOVE, DREAMS, POWER, BRAINS, and most importantly HOME. Then it hit me. I clearly knew what i wanted. I wanted to create ruby slippers, a #SoleOfPower for the modern day woman, to lift her up and walk her through her yellow brick road, in a Journey of self discovery towards finding HOME. And all this while reminding her that the she has the POWER within her all along the way! Today, while scrolling down my feed, i randomly discover my brand was launched the same day as wizard of oz was, 71 years apart. Coincidence much? Happy 9th Anniversary, and cheers to a million more years to come, of inclusivity, cultural sustainability and women empowerment. Tune in to our stories for more office celebrations! #love #lebanesedesigners

POISE DESIGN (@poisedesign)’in paylaştığı bir gönderi ()

Önemli olan ise bu ayakkabıların neyden ve nerede yapıldığı. Örneğin, Boutros, kouffyeh yerel sanatçılardan alıyor ve fabrikalarında Suriyeli mültecilerin yanı sıra Mısırlı, Lübnanlı ve Ermeni sanatçılarla çalışıyor.

AMERİKALI ŞARKICI CARDİ B TASARIMLARA HAYRAN

Tasarımları kaliteye ve rahatlığa önem veren ve kendini göstermek isteyen kadınlar için ihtişamlı, şık ve her zamana uygun. Şarkıcı Cardi B’de tasarımların hayranı olduğunu dile getirmişti.

 

Dokuzuncu yılında olan marka hala ilerleme sürecinde çünkü Boutros her ayakkabıyı tamamen sürdürülebilir bir şekilde üretilinceye kadar koleksiyonlarında değişiklik yapmaya devam ediyor.

Emirates Woman