Abu Dabi’yi tanıtan 10 şey

Artık yaz sona doğru yaklaşırken, şehrin sakinleri şehre dönmeye başlıyor ve binlerce yeni öğrenci Abu Dabi Havaalanına geliyor. Fakat şehre alışmak ilk başta biraz zor gözükse de, insanların şehri güzelliklerini bulması uzun sürmüyor. Öğrenilecek ve alışılacak çok şey var, ancak Time Out sizin için her zaman şehirdeki en iyi fırsatları, etkinlikleri ve restoranları ile güncel tutacak. Yeni başlayanlar için, Abu Dabi’de bilmeniz gereken on şey:

1.Brunchlar yeni bir anlama sahip olacak

Yumurtaları iyice karıştırmayı ve portakal suyunu unutun, çünkü brunch Abu Dabi’de gerçekten kahvaltılık bir şey değil. Şehirdeki en iyi otel ve restoranların çoğu sınırsız içeceklerin ve yemeklerin tadını çıkarabileceğiniz bir brunch’a ev sahipliği yapıyor. Her brunch farklı ve çoğu Cuma öğleden sonra yapılsa da akşam ve cumartesi brunchlarını bulabilirsiniz.

2.Şehrin yüzlerce adası var

Şehir merkezinde dolaşırken adaları göremeyebilirsiniz ama Abu Dabi kendisine bağlı yüzlerce adadan oluşuyor. Bazıları, Saadiyat ve Yas gibi, fark edilebilecek açıklıktayken, bazılarını da görmek için taşıt kullanmanız gerekecek.

3.Kadınlar gecesi önemli bir olay

Kadınlar haftanın her gecesi şehirdeki restoran ve otellerde ücretsiz içecekler ve harika indirimlere sahip olabilir. para harcamadan çıkıp gece hayatı sahnesini keşfetmek için ideal bir yoldur. Tüm kadınlar gecelerinin tam listesini timeoutabudabi.com adresinde bulabilirsiniz.

4.Sıcaklara alışın

Bir çöl ülkesi olarak, Abu Dabi’de inanılmaz derecede sıcak olduğunu duymak sürpriz olmamalı. Sıcaklık haziran ayından eylül ayına kadar olan yaz aylarında yaklaşık 50 dereceye kadar yükselebilir, ancak çok fazla endişe etmeyin, hemen hemen her yerde klima vardır, bu da çoğu zaman serin bir ortamda kaldığınız anlamına gelir. Dışarıda olduğunuz zamanlarda, vücudunuzu nemlendirdiğinizden ve bol miktarda güneş kremi sürdüğünüzden emin olun. Yılın geri kalanında hava oldukça mükemmel olacak, söz veriyoruz.

5.Şehirde gökdelenlerden çok daha fazlası var

Şehir silueti en sevdiğimiz yerlerden biri ancak beş yıldızlı otellerden ve üst düzey restoranlardan daha fazlası var. Büyük Şeyh Zayed Camii, Miras Köyü, Qasr Al Hosn ve daha fazlası gibi görülmeye değer kültürel cazibe merkezleri bulunuyor. Bir saatlik sürüşü el Ayn’e gidin. Emirati kültürü ve geleneklerini anlamanız için tasarlanmış mükemmel manzaraların tadını çıkarın.

6.Abu Dabi’de taksi kullanmaktan çekinmeyin

Abu Dabi’de dolaşmak gerçekten çok kolay ve taksiler hem çok sayıda hem de uygun fiyatlı, bu nedenle sokakta dolaşmaktan veya özel mobil uygulama aracılığıyla rezervasyon yapmaktan korkmayın. Ayrıca, A’dan B’ye bir seyahat rezervasyonu yapmak için Uber ve bölgesel versiyon olan Careem’i de kullanabilirsiniz. Abu Dabi’de tramvay, metro veya tren servisi yoktur (henüz) ancak halk otobüsleri şehrin çoğunluğunda bulabilirsiniz, şehir otobüsleri Abu Dabi’yi dolaşmanın ekonomik yolu. Elektrikli scooter’ları başkentin bazı bölümlerinde de bulabilirsiniz; bir uygulamanın yardımı ile dakikada birkaç lira ile açabilir ve sürebilirsiniz. Büyük bir şehir, bu yüzden iyi görebilmek için bir araçta olmanız gerekecek. 4×4’ünüz varsa, çöle gitme şansınız da var.

7.Günlüğünüzde olması gereken bazı günler

Abu Dabi’de yıl boyunca dikkat edilmesi gereken çok sayıda olay var, ancak bazıları tartışmasız diğerlerinden çok daha önemli. Kasım ayının sonlarında Formula 1 yarışları, belki de yılın en önemli hafta sonu için şehirde düzenlenebilir, konserler, partilerle yarışın tadını çıkarın. Abu Dabi ayrıca UFC’yi şehre getirmek için beş yıllık bir anlaşma imzaladı. İlk etkinlik 7 Eylül’de gerçekleşecek. Ayrıca takvim yılı boyunca ulusal bayramların yanı sıra büyük konserler, komedi gösterileri ve diğer festivallere de katılabilirsiniz. Bunlara  2 Aralık’ta gerçekleşecek Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Milli Günü de dahil.

8.Her şey pahalı olmak zorunda değil

Beş yıldızlı otellerde kalmak ve şehirdeki en iyi restoranlarda yemek yemek, zor kazandığınız paraları harcamak zor olabilir. Abu Dabi’de inanılmaz derecede ucuz ve genellikle tamamen ücretsiz olan çok sayıda ücretsiz spor aktivitesi, simgeleşmiş kültürel yapı, etkinlik, plaj ve eğlence bulunuyor. Kimse pazarlığı bizden daha fazla sevmiyor.

9.Sokak başlarında şehrin en iyi yemeklerini bulabilirsiniz

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi Abu Dabi’de de harika yemekler var ve başka hiçbir yerde denememiş olabileceğiniz bazı şeyler var. Şavurma, manakiş ve karak gibi ucuz sokak yemeklerini seviyoruz. Ne hakkında konuştuğumuzu bilmiyorsanız, onlar sırasıyla bir kebap, gözleme, tatlı,çay ve şehrin her yerindeki birkaç lira ile bulabilirsiniz.

10.Dünyanın dört bir yanından insanlarla tanışacaksınız

Abu Dabi gerçekten çok kültürlü bir şehir. 200’den fazla ülkeden insanlarla tanışailir ve birçok farklı geçmişe sahip insanlarla arkadaş olabilirsiniz. Amerika, Afrika, Avrupa ve Asya’dan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), kültürleri bir araya getiren bir yerdir ve insanları tanımak için harika bir deneyimdir. Bu nedenle Abu Dabi’de ev ararken rahat bölgenizden çıkmaktan korkmayın. Ayrıca, burada geçirdiğiniz zaman boyunca birkaç Arapça kelime de öğrenmeniz gerekecek. Yerel lehçeyle uğraşırken “şükran”  demekten korkmayın.

Time Out Abu Dhabi