Suudi Arabistan Enerji Bakanı: Petrol politikamız değişmeyecek

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman bugün yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın petrol politikasının değişmeyeceğini söyledi.

Enerji Bakanı Prens Abdulaziz, Halid bin Falih’in yerine atanmasının ardından ilk kez yaptığı ve Al Arabiya kanalı tarafından aktarılan açıklamasında, “Petrol politikamızın temelleri önceden belirlenmiştir ve değişmeyecektir” ifadelerini kullandı. Bakan Abdulaziz, petrol ihraç eden ülkelerin ham petrol fiyatlarını artırmak için kararlaştırılan üretim kesintilerini artırma seçeneğini masaya yatırdıkları bir dönemde üretim kesintisinin, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) tüm üyelerine fayda sağlayacağını belirtti.

Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu çerçevesinde enerji sektörüne ve çeşitli sektörlerle ekonominin desteklenmesine verdiği öneme dikkati çeken Prens Abdulaziz, küresel petrol piyasalarını dengelemek ve istikrarını korumak için OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan (OPEC+) diğer üreticilerle birlikte çalışmaya yönelik taahhüdünü bir kez daha yineledi.

Abu Dabi’deki 24. Dünya Enerji Kongresi’nde açıklamalarda bulunan Enerji Bakanı, tüm tarafların talebi üzerine OPEC+ anlaşmasının devam edeceğini belirtti. Bakan Abdulaziz, “Petrol üreticilerinin bir araya gelmesini sağlamak için OPEC içinde sürekli ve tutarlı bir şekilde çalıştık. Petrol fiyatları hakkında spekülasyon yapmıyoruz” şeklinde konuştu.

ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığı çözüldüğünde, küresel ekonomide görünümün iyileşeceğini söyleyen Prens Abdulaziz, “Küresel petrol talebinin azaldığını sanmıyorum. Piyasayı yönetmiyoruz, sadece dengeyi sağlıyoruz” dedi.

Saudi Aramco’nun halka arzı konusuna da değinen Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, “Suudi Arabistan en kısa zamanda petrol devi Aramco’nun halka arzını başlatmayı hedefliyor” ifadelerini kullandı.

Prens Abdulaziz, Abu Dabi’de bugün başlayan ve Perşembe gününe kadar sürecek olan 24. Dünya Enerji Kongresi’ne katılıyor.

Petrol ihraç eden ülkelerin Perşembe günü Abu Dabi’de günlük 1.2 milyon varil olarak belirlenen mevcut petrol üretimi azaltma anlaşmasını takiben yeni bir üretim seviyesi düşürmeye gitmek için toplantı yapması bekleniyor.

Şarkul Avsat