BAE, Sudan’da selde zarar gören 30 bin aileye destek sağladı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Zayed İnsani Yardım Vakfı, Hartum, el-Cezire, Beyaz Nil ve Sinnar olmak üzere toplam dört bölgede yaklaşık 30 bin aileye yardım sağlayacak.

BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Al Nehyan’ın direktifleri ve Abu Dabi Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nehyan’ın desteğiyle, Halife bin Zayed Al Nehyan İnsani Yardım Vakfı Başkanı Şeyh Mansur bin Zayed Al Nehyan’ın denetiminde Sudan’a yardım çalışmaları devam ediyor.

YARDIMLAR BAE LİDERLERİ TARAFINDAN DENETLENİYOR

Vakfın Sudan’a gönderdiği yardım ekibi, Sudan İnsani Yardım Komisyonu Başkanı Dr. Muhammed Fazlullah ile peş peşe toplantı gerçekleştirdi. Selden etkilenen bölgelere yardım dağıtım haritasının tamamlanmasının ardından yardım sağlanacağı belirlendi.

Halife Bin Zayed Al Nehyan Vakfı’nın ekipleri, Sudan’daki selden etkilenen insanlara gıda yardımı dağıtacak ve İnsani Yardım Komisyonu ile işbirliği içinde ülkenin farklı bölgelerinde sellerden etkilenen binlerce aile için başlatılan yardım programının uygulanmasını denetleyecek.

Halife bin Zayed Al Nehyan Vakfı’nın resmi bir kaynağına göre vakıf, liderlerin direktifleri doğrultusunda, Sudan’daki selin ilk gününden beri vatandaşlara ve evlerine verilen zararın büyüklüğünü anlamak için Hartum’daki Sudan Büyükelçiliği’ne temaslarda bulundu ve kısa sürede etkilenenlere yardım etmek için Sudan’daki yerel piyasadan yardım malzemelerini satın alarak dağıtılmasını sağladı.

SEL 194 BİN KİŞİYİ ETKİLEDİ

Kaynak, yardım vakfı heyetinin etkilenen bölgelere saha ziyaretleri yapacağını ve sellerden etkilenenlerin yaşadıkları zor koşullarla mücadele etmelerine destek olmak için temel gıda maddelerinin ve barınma gereçlerinin dağıtılacağını ekledi.

İnsani raporlar, geçen Ağustos ayının başından bu yana Sudan’da birçok bölgede etkili olan ve çoğu evlerin yıkılmasına neden olan şiddetli yağışlar ve sel nedeniyle onlarca insanın hayatını kaybettiğini gösteriyor.

Meydana gelen selden dolayı yaklaşık 26 bin ev yıkıldı, bazı bölgelerde geniş tarım alanları sular altında kaldı ve selden 194 binden fazla kişi etkilendi.

WAM