Hastanedeki bir tesadüfle lösemi çocuğun hayatı kurtuldu

Suudi Arabistan’da organ bağışı kampanyasına imza atan Mebruk Şirari, bu sayede yıllar sonra lösemi hastası 9 yaşındaki bir çocuğa omurilik bağışı yaparak hayatını kurtardı.

Suudi vatandaşı Mebruk Şirari iki yıl önce kardeşi ile tedavisi için Kral Faysal Hastanesi’ni ziyaret ettiğinde, resepsiyonda ziyaretçileri organ bağışı yapmaya teşvik eden bir grup gördü ve gerekli testleri yaptırarak adını kaydettirdi.

5 SAATLİK AMELİYATLA LÖSEMİLİ ÇOCUĞA BAĞIŞ YAPTI

Şirari hikayesini şöyle anlattı:

“DNA örneklerimi verdikten bir yıl sonra Kral Faysal hastanesi çalışanları benimle temasa geçti ve lösemi hastası kanserli çocuğa bağış yapmanın öneminden bahsettiler. Bana çocuğun sağlık durumunu açıkladılar.

Omurilik bağışı yapıp yapamayacağımı sordular hemen kabul ettim. 100 gönüllü arasından ben seçildim ve omuriliğin şırınga ile pelvis ve kalçadan çekildiği 5 saatlik bir ameliyata girdim. Sadece ilk günler çok az bir ağrım oldu o kadar.”

Suudi Arabistan’ın el-Cavf bölgesindeki Tabarcal ilinde yaşayan Şirari, 10 yıldan beri ikincil sanayi enstitüsünde çalışıyor, evli ve dört çocuk babası.

Şirari, “Bağış yapma konusunda ailemi ve arkadaşlarımı teşvik ettim. Karşılığını Allah’tan bekleyerek yaptım. Bağış yaptığım çocuğun kimliğini bile bilmiyordum. Ameliyattan sonra ailesiyle tanışmak istedim. Hastane yakın zamanda ziyaret edebileceğimi haber verdi” dedi.

Sosyal medya aktivistleri, Şirari ile iletişime geçti ve bu nadir insani örneklikten dolayı övgülerde bulundu.

Al Arabiya