Kaptan pilot uçuş kabininden dünyayı böyle fotoğraflıyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Air Arabia’da pilot olan Tunuslu kaptan Karim Nafatni, yerden 10 bin metre yükseklikte, bulutlardan çektiği fotoğrafları Instagram hesabından paylaşarak dikkatleri üzerine çekti.

“Dubai’nin gökyüzündeki gözü” (Dub-eye in the Sky) olarak tanınan 37 yaşındaki pilot, fotoğraf projesi kapsamında gökyüzünde çektiği fotoğrafları 136 bin Instagram takipçisinin beğenisine sunuyor.

BAE’Yİ GÖKYÜZÜNDEN FOTOĞRAFLIYOR

Pilotun gökyüzünde çektiği fotoğraflar arasında Palm Jumeirah, Burj Halife, Şeyh Zayed Ulu Camisi ve diğer birçok yerin gökyüzünden fotoğrafları yer alıyor.

Kaptan, hesabından sadece çektiği manzaraların fotoğraflarını paylaşmıyor aynı zamanda uçuş sırasında tanıştığı 27 yaşındaki co-pilot eşi Sabrina Hasni’nin de yer aldığı fotoğraflarını paylaşıyor.

Nafatni için havacılık bir aile mesleği ve küçük yaşlardan itibaren bu işte çalışmak için istekli olan kaptan, Dubai’de yaşıyor. Fotoğrafçılığa olan hevesi, kariyeri ile birlikte büyüdü. Şehir mekânlarına duyduğu hevesi nedeniyle Dubai’de çatılardan fotoğraf çekmeye başladı. Ancak kısa süre sonra, bu görüntülerin asla gezegenin etrafında dolaşırken uçaktan günlük karşılaştıkları nefes kesici manzaralarla karşılaştırılamayacağını anladı.

Karşılaştığı bütün zorlukları, hobisi haline getirerek aşmaya çalıştı. Uçuşun ortasında, kullandığı Sony a7R III kamerasıyla aynı manzaranın defalarca fotoğrafını çekiyor ve daha sonra çektiği fotoğrafları dijital olarak düzenliyor.

İşte kaptan pilotun gözünden BAE;

 

The National