Lübnan’ın “Umut Fırını” iki bin aileye ekmek sağlıyor

Kral Selman İnsani Yardım Merkezi’nin Lübnan’da yoksul ailelere hizmet etmek için açtığı bir dizi hayır çalışmalarından biri olan Umut Fırını’nın açılışı yapıldı.

Akkar bölgesindeki fırının açılışına bir dizi temsilci ve Suudi Arabistan’ın Lübnan Büyükelçisi Velid Buhari katıldı. Fırın altı ay boyunca Lübnanlı, Suriyeli ve Filistinli iki bin aileye günde 4 bin ekmek dağıtacak.

FIRINDA HERGÜN 4 BİN EKMEK DAĞITIMI YAPILACAK

Velid Buhari yaptığı açıklamada, “Bu hayır fırını, Kral Selman Yardım Merkezi’nin sürekli çalışmalarının bir parçası olarak günlük 4 bin ekmek dağıtımı yapacak. Projeden çok sayıda Lübnanlı ve göçmen aileler faydalanacak” dedi.

Velid Buhari, Kral Selman İnsani Yardım Merkezi’nin yakında aynı bölgede bir sağlık merkezi açacağını da açıkladı.

Lübnan’daki Kral Salman İnsani Yardım Merkezi’nin Müdürü Fahad Al Kannas, yaptığı açıklamada, fırının devamının başarısına bağlı olacağını ve ilgililerin fırının aileler tarafından memnuniyetle karşılandığına inanması durumunda çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Kannas, merkezin bölgeler arasında ayrım yapmadan Lübnanlı ve mülteci aileleri yıllardır desteklediğini vurguladı.

SAĞLIK VE EĞİTİM ALANINDA DA YARDIM YAPILACAK

Fahad Al Kannas ayrıca, “Yoksul ailelere hizmet için açık bir bütçemiz var ve bir diyaliz hastanesi inşa etmenin yanı sıra gıda paketleri, eğitim ve tıbbi malzeme dağıtımı gibi çeşitli çalışmalar gerçekleştirdik. Uzak köylerdeki hastanelere ambulanslar da bağışladık” dedi.

Kannas, fırın projesinin Beyaz Eller Derneği işbirliği ile açıldığını belirtti. Derneğin İcra Direktörü Şeyh Lokman el-Hıdr, yaptığı röportajda, Akkar’daki Lübnan sakinlerinin yüzde 60’ının yoksulluk sınırının altında yaşadığını söyledi.

Hıdr sözlerinin devamında, “Akkar köylerinde halkın durumu iyiydi ancak mültecilerin sayısı ekonomik durumlarına ilave bir yük getirdi. Bu nedenle, herhangi bir insani eylem bölge halkı için bir çıkış noktası. Bu bağlamda, 2011’den bu yana Suudi Arabistan’la birlikte çalıştık ve yoksulluk yükünü Suudi ulusal kampanyası ile azaltmaya çalıştık. Fırın, yalnızca fakir ailelere ücretsiz ekmek sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda 14 Suriyeli ve Lübnanlı aileye de iş imkanı sunuyor” dedi.

Milletvekili Velid el-Barini Umut Fırını projesi için, “Bu projenin önemi, yüzlerce Lübnanlı ve göçmen ailenin bundan faydalanması ve yararlanıcıların bu zorlu yaşam ve ekonomik koşullarda ihtiyaçlarının karşılanması” dedi.

Al Arabiya