BAE sağlık bakanlığı yüzlerce ilacın fiyatının düşürülmesini talep etti

Abdul rahman bin Muhammed al Owais,15 Eylül’den itibaren 410 ilacın fiyatının düşürüleceğini açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık Bakanı Abdul rahman bin Muhammed al Owais, 410 ilacın fiyatının düşürme kararı aldıklarını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu adım hükümetin ilaçları rekabetçi fiyatlarla ve Körfez bölgesindeki en düşük fiyatlara uyumlu hale getirme yönergesine uygun olarak yapıldığı belirtildi.

Fiyat değişiklikleri 15 Eylül tarihinden itibaren geçerli olacak ve değişiklikten etkilenen ilaçlar arasında kardiyovasküler hastalıkları, yüksek tansiyon lipit düşürücü ilaçlar ve bölgede sık görülen kronik hastalıklarda kullanılan anjina ilaçlar da yer alıyor.

183’ü bölgede ve 227’si hem bölgede hem de dünya genelinde üretilen ilaçların fiyatları üzerinde yüzde 2 ila 77 arasında indirim uygulanacak.

Sağlık ve koruma Bakanlığı (MoHAP), kısa bir süre önce ilaç firmaları ile düzenlene bir toplantıda hastaları destekleme çabalarında işbirliği tavsiyesinde bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada fiyatların düşürülmesi aynı zamanda hastaların, online ortamlarda daha ucuz ilaç arama çabalarını da azaltacağını belirtildi.

MoHAP, ilaç şirketlerinin fiyatları düşürmedeki “olumlu ve hızlı reaksiyonuna” övgüde bulundu.