Dubai’de Expo Roads projesinin 3. ve 4. aşaması başladı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE)Dubai Yollar ve Ulaşım Otoritesi (RTA), Expo 2020 karayolu ağı geliştirme projesinin üçüncü ve dördüncü aşamasının çalışmalarını başlattı.

Bu iki aşama, Şeyh Zayed bin Hamdan Al Nehyan Caddesi ile tüm Expo caddelerinin genişletilmesini ve aynı zamanda Şeyh Zayed bin Hamdan Caddesi üzerinde yer alan iki köprünün her iki yöndeki beş şeride genişletilmesini kapsıyor. İki fazdaki köprülerin toplam uzunluğu beş kilometre iken, yolların uzunluğu 17 kilometreye ulaştı. Toplam maliyeti ise iki milyar 300 milyon dirhem (580 milyon dolar) oldu.

PROJE ALTI AŞAMADAN OLUŞUYOR

Proje, Dubai Hakimi Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum’un direktifleri doğrultusunda gerçekleştiriliyor ve Expo 2020 Fuarı’na gelecek olan misafirleri en iyi şekilde karşılamak ve kolaylık sağlamak amacıyla uygulanıyor.

 

Dubai Yollar ve Ulaşım Otoritesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Matar Al Tayer yaptığı açıklamada, “Expo’ya giden yol ağı projesi, RTA’nın Expo 2020 Dubai’nin ihtiyaçlarını karşılamak ve en iyi hizmeti sunmak için şu ana kadar uyguladığı en büyük projelerden biri. Projenin zamanında uygulanması ve başarıyla tamamlanması için proje altı aşamadan oluşuyor” dedi.

Sözlerinin devamında, projenin üçüncü aşamasının Expo Caddesi ve Şeyh Zayed bin Hamdan caddesi arasında serbest trafik akışını sağlama çalışmalarını kapsadığını ve doğu ve batı yönüne Expo yolu üzerinde saatte 2 bin araçtan 4 bin 500 araca kadar geçiş kapasitesinin arttırıldığını ifade etti. Ayrıca üçüncü aşamadaki çalışmalar sayesinde Expo fuarına batı yönünden Expo yolu üzerinden doğrudan trafik geçişi sağlanacak.

TRAFİK AKIŞINI KOLAYLAŞTIRACAK ÇALIŞMALAR

Tayer, projenin dördüncü aşamasında Şeyh Zayed bin Hamdan caddesi ve el-Yalayis caddesi arasında serbest trafik geçişi sağlanacağını ve ışık kontröllü kavşağın köprü kavşağına bağlanacağını, cadde üzerinde saatte 3 bin araçtan 10 bin araca kadar batı ve doğu yönüne araç kapasitesinin arttırılacağını belirtti.

Tayer, üçüncü aşamada uygulanan köprülerin toplam uzunluğunun yaklaşık 3 kilometre olduğunu, yolların uzunluğunun ise altı buçuk kilometreye ulaştığını açıkladı. Projede aynı zamanda Şeyh Zayed bin Hamdan Al Nehyan caddesinin her yöne beş şerit kapasiteli yeni bir yolla Al Mektum Uluslararası Havalimanı’na bağlandığını ve Expo caddesinin şeritlerinin dörtten altıya çıkarıldığını belirtti.

İkinci ve üçüncü kavşağın geliştirileceğini söyleyen Tayer, Şeyh Zayed bin Hamdan caddesine uzanan ve trafik akışını sağlayan ışık kontrollü iki köprü kurulacağını ve dördüncü aşamada kurulacak köprülerin uzunluğunun iki kilometre, yolların 10 kilometre ve 300 metre uzunluğunda olacağını açıkladı.

WAM