Suudi Arabistan’dan Netanyahu’nun Batı Şeria’yı ilhak vaadine kınama

Suudi Arabistan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Batı Şeria’daki bazı bölgeleri ‘ilhak etme’ vaadini kınadı ve kesin bir dille reddetti.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı’nın SPA’da yayınlanan açıklamasında, Netanyahu’nun seçim kazanması durumunda Batı Şeria’yı ilhak etme niyeti kesin bir dille kınandı ve bu kararın bütünüyle geçersiz olduğu belirtildi.

Açıklamada, Netanyahu’nun bu ilanın çok tehlikeli bir tırmanışa neden olabileceğine dikkat çekilerek, kararın BM ve uluslararası hukuk ve normlarını açıkça ihlal ettiği vurgulandı. Filistinlilerin haklarını kullanmaması durumunda barış olmayacağının altı çizilen açıklamada, Netanyahu’nun bu ilanının adil ve kalıcı barışı baltalama girişimi olduğu belirtildi.

Suudi Kraliyet Divanı, uluslararası ülkelere, Netanyahu’nun açıklamalarını kınama ve reddetme çağrısında bulunarak, Filistin’in haklarını ihlal eden herhangi bir girişimin geçersiz sayılmasını istedi. Açıklamada, Arap ve İslam aleminin birçok yerel ve bölgesel krizle ilgilenmesinin halklar ve hükümetler açısından Filistin sorununun merkezi konumu etkilemeyeceği belirtildi. Ayrıca İsrail’in tek taraflı eylemlerinin kabul edilmeyeceği de ifade edildi.

Suudi Arabistan, İsrail’in tutumunu gözden geçirmek ve acil eylem planı hazırlamak için dışişleri bakanları düzeyinde İslam İşbirliği Teşkilatı’nı (İİT) acil toplantıya çağırdı.

Şarkul Avsat