BAE’de dev tuzdan arındırma tesisi kurmak için bir sözleşme imzalandı

Emirates Su ve Elektrik Şirketi (EWEC) çarşamba günü yaptığı açıklamada, Suudi merkezli ACWA Power ile bir su alım sözleşmesi imzaladığını söyledi.

Sözleşme, Taweelah’deki günde 900 bin metreküp tuzdan arındırma tesisinin geliştirilmesini sağlayacak ve 350 binden fazla evin su ihtiyacını karşılayacak.

Abu Dabi şehrinin yaklaşık 45km kuzeyinde yer alan proje, deniz suyunu tuzdan arıtmak için ters ozmoz teknolojisini kullanacak ve dünyanın en büyük tuzdan arındırma tesislerinden biri olacak.

Yapılan açıklamada, yeni Taweelah ters osmoz tuzdan arındırma tesisinin büyüklüğü, verimliliği ve üretilen suyun maliyeti için yeni röperlerin belirlendiği belirtildi.

Günde 909 bin 200 metreküp tedarik eden tesis, dünyanın şu anki en büyük ters osmoz tesisinden yüzde 44 daha büyük olacak ve yaklaşık 50 MW’lık yerinde güneş üretiminin katkısı, tesisin çevre dostu konusundaki güvenini artırıyor.

Taweelah tesisi, karbondioksit salınımını azaltacak, kış ve yaz mevsimi için güç ve su üretimini ayırarak gaz tüketimini önemli ölçüde azaltacak.

EWEC Genel Müdürü Osman Al Ali şöyle dedi: “BAE için gelecekteki su talebini karşılamaya yardımcı olacak bu yeni girişimi başlatmaktan mutluluk duyuyoruz.  Ters Ozmoz tuzdan arındırma teknolojinin seçimi, su üretim maliyetlerini önemli ölçüde düşürerek kritik bir rol oynayacak ve BAE’de daha sürdürülebilir ve verimli bir su ve enerji sektörü oluşturma hedeflerimize katkıda bulunacak.”

Su tesisi için mühendislik, satın alma ve inşaat sözleşmesi ABENGOA ve PowerChina ortak girişimi tarafından üstlenilmesi ile beraber tesis inşa, sahip olma ve işletme bazında geliştirilecek.

ACWA Power, tesisten sorumlu olmak üzere oluşturulan proje şirketinde yüzde 40 hisseye sahip olup, kalan yüzde 60 hissesi Mubadala Investments Company ve Abu Dhabi Power Corporation’a ait olacak.

Proje tamamlandığında, EWEC, 30 yıllık bir süre boyunca projenin ürettiği su çıktısı için 30 yıllık bir süre boyunca alıcısı olacak.  Tesisin 2022 yılın sonunda tam ticari faaliyetlere başlaması planlanıyor.

Arabian Business