Kral Selman: Netanyahu’nun ilhak açıklaması çok tehlikeli bir tırmanış

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı telefon görüşmesinde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ilhak açıklamasının, Filistin halkına karşı çok tehlikeli bir tırmanışa neden olacağını söyledi.

Netanyahu ne söylemişti?

Netanyahu, geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, İsrail seçimlerini kazanması halinde, Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi ve Ölü Deniz bölgesinin ilhak edileceğini belirtti.

Kral Selman, Suudi Arabistan’ın, Netanyahu’nun Batı Şeria’daki bazı bölgeleri ‘ilhak etme’ vaadini kınadığını yineleyerek, bunun Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü ve uluslararası normların ihlali anlamına geldiğini vurguladı.

Suudi Arabistan Kralı, İsrail’in dayatma politikasının Filistin halkının meşru haklarını yok edemeyeceğini de söyledi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas ise Kral Selman’ın Filistin davasına verdiği büyük önemi ve Suudi Arabistan’ın çeşitli bölgesel ve uluslararası zirvelerde Filistin ile halkının yanında kararlı şekilde duruşunu takdir ettiğini belirtti.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre Abbas, Suudi Arabistan’ın, İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT), İsrail’in tutumunu gözden geçirmek amacıyla birkaç gün içinde Mekke’de dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı çağrısı yapmasını memnuniyetle karşıladı.

Mahmud Abbas, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın bu tutumlarının şaşırtıcı olmadığını kaydederek, Suudi Arabistan liderliğinin her zaman Filistin halkı ve haklı davasının yanında olduğunu hatırlattı.

Filistin Devlet Başkanı, Suudi Arabistan liderliğinin takındığı tutumun, uluslararası hukuk, BM kararları ve Arap Barış Girişimi ile uyumlu olduğuna dikkat çekti.

Abbas, bu tutumun, uluslararası toplumun, Filistin meselesine adil ve kapsamlı bir çözüm bulunmadan, Filistin halkı meşru haklarını elde etmeden, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devleti kurulmadan ve mülteci meselesi uluslararası meşruiyete göre çözülmeden Ortadoğu ve dünyada istikrarın olamayacağının altını çizen konumunu yansıttığını savundu.

Mahmud Abbas, ayrıca Netanyahu’nun ‘ilhak’ açıklamasını reddeden ülkelere de teşekkür etti.

Ürdün Kralı’ndan açıklama

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Filistin konusunda, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti kurulması temeline dayalı iki devletli çözümün tek seçenek olduğunu söyleyerek, bunu baltalayan tek taraflı adımlara karşı uluslararası alanda işbirliği yapmanın önemini vurguladı.

Ürdün resmi haber ajansı Petra’da yer alan habere göre Kral 2. Abdullah, ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu David Schenker ile yaptığı görüşmede,  iki devletli çözümü baltalayan tek taraflı adımlara karşı uluslararası işbirliği yapılması gerektiğini ifade etti.

Ürdün ve ABD arasındaki stratejik ortaklık ilişkileri geliştirme yollarının tartışıldığı görüşmede ayrıca bölgesel gelişmeler, krizler ve bunlara yönelik siyasi çözümler ele alındı.

Ürdün Kralı 2. Abdullah, ABD’nin birçok alanda Ürdün’e verdiği desteği takdir ettiğini de dile getirdi.

Öte yandan, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safadi, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri ve uluslararası topluma, Netanyahu’nun ‘ilhak’ açıklamasını kınayan açık bir tutum sergileme çağrısında bulundu.

Şarkul Avsat