KSRelief ile Rabıta arasında Moritanya, Nijer ve Fas’ta 3 farklı sağlık projesi anlaşması

Suudi Arabistan’ın Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) ile Dünya İslam Birliği’ne (Rabıta) bağlı Uluslararası Yardımlaşma, Bakım ve Geliştirme Komisyonu, bugün, Moritanya, Nijer ve Fas’ta açık kalp ameliyatı, kalp kateterizasyonu ve tiroit tümörü ameliyatları yapabilmek için 3 anlaşma imzaladı.


SPA’nın haberine göre anlaşmalar, Riyad’da KSRelief Genel Müdür Yardımcısı Dr. Akil bin Seman el-Gamidi ve Uluslararası Yardımlaşma, Bakım ve Geliştirme Örgütü Temsilcisi Abdurrahman bin Muhammed el-Matar arasında imzalandı.
İmzalanan anlaşmalara göre iki taraf, 20-28 Eylül 2019 tarihleri arasında Moritanya Ulusal Kalp Merkezi ile koordineli olarak 90 kişiye fayda sağlamak ve Nuakşot kentinde yetişkinler için 15 ila 20 açık kalp ameliyatı ve 70 kalp kateterizasyonu yapmak için Moritanya’ya gönüllü bir sağlık ekibi gönderecek.
Ayrıca 4-11 Ekim 2019 tarihleri ​​arasında iki taraf, maddi durumu iyi olmayan hastalar için 60 kalp kateterizasyon operasyonu yürütmek üzere Nijer’e bir sağlık ekibi gönderecek.
Taraflar, ayrıca 1 – 9 Kasım tarihleri arasında Fas Krallığı’nın Sraghna Kalesi kentindeki 6.Muhammed Üniversite Hastanesi Koordinatörlüğü ile koordineli olarak 100 tiroit tümörü ameliyatı gerçekleştirecek.

Şarkul Avsat