Muhammed bin Selman tarihi Güneş Sarayı’nı yeniden restore ettirdi

Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, el-Murabba yakınlarında bulunan Prenses Nurah bint Abdurrahman bin Faysal bin Türki Al Suud Sarayı’nın(Güneş Sarayı) yeniden restore edilmesi için emir verdi.

Veliaht Prens’in desteği, krallığın tarihi mirasını ve anıtları destekleme çabasının bir parçası.

Suudi Haber Ajansı SPA’nın haberine göre, Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedir bin Abdullah bin Farhan, Prens’in kültür ve miras alanlarındaki sınırsız desteğine teşekkür etti.

Kültür Bakanı yaptığı açıklamada, “Bu cömert destek sayesinde Suudi Arabistanlıların vicdanında yüksek bir konuma sahip olan ve kurucu kralın hicri 1354 yılında inşa ettirdiği Güneş Sarayı yeniden restore edilecek” dedi.

Açıklamasının devamında, “Prenses Nurah bint Abdurrahman, bilgeliği ve cömertliğiyle Suudi kadınların gelişimi için rol model oldu ve insani ve toplumsal çalışmalarıyla toplumun gelişimine katkıda bulundu” dedi.

Batha Vadisi’nin batı yakasında bulunan sarayın özelliklerinden bahseden Farhan, o dönemin yerel mimari tarzını yansıtan eşsiz yazıtlara sahip olduğuna dikkat çekti. Krallığın, kültürel mirasını koruyan ulusal ve tarihi değerlere özen gösterdiği için Muhammed bin Selman’a tekrar teşekkürlerini iletti.

Hicri 1292 yılında Riyad’da dünyaya gelen Prenses Nurah bint Abdurrahman bin Faysal bin Türki Al Suud, Suudi tarihinde dikkat çeken yeniliklere adım attı. Öncü rolü sayesinde birçok hayırsever ve toplumsal hizmetlerde aktif rol oynadı ve hicri 1368’de 77 yaşındayken vefat etti.

Al Arabiya