Oscar adaylığı için yarışan dört Arap filmi

Akademi Ödülleri, film endüstrisinin en prestijli, bir yönetmenin hayalini kurduğu bir ödül. Ödüllerin çoğu İngilizce filmlere verilirken, uluslararası filmlerin de kendilerini gösterebileceği bir kategori var: Uluslararası En İyi Film kategorisi.

2019 Oscar ödül törenlerinden sonra, ‘’Akademi Yabancı Dilde En İyi Film’’ kategorisinin adını ‘En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film’ olarak değiştirdi. Ancak bir filmin bu kategoride aday olabilmesi için İngilizce dışında bir dilde çekilmiş olması gerekiyor. Genellikle ülkeler aday göstermeyi ümit ederek bu kategori için başvuruda bulunurlar. Şimdiye kadar dört arap filmi aday olabilmek için başvuruda bulundu.

OSCAR ADAYLIĞI İÇİN YARIŞAN DÖRT ARAP FİLMİ:

1.Mısır – Poisonous Roses, Ahmed Fawzi Salih

Poisonous Roses, Mısırlı yönetmen Ahmad Fawzi Salih’in ilk uzun metraj filmi. Film, galasını geçtiğimiz sene Rotterdam’da düzenlenen Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Film, kenar mahalledeki bulaşık işinin çok ötesinde bir hayat hayal eden Saqr’ın hikâyesini anlatıyor. Saqr, kız kardeşine karşı çok güçlü bir sevgi besliyor ve bu yüzden yaşadığı bölgeye bağlanıyor.

Poisonous Roses oyuncu kadrosunda Mahmoud Hemida ve Merihan Magdi yer alıyor. Senarist ve yönetmen koltuğunda da Ahmed Fawzi Salih oturuyor.

2.Fas- Adam, Maryam Touzani

Faslı yönetmen Maryam Touzani’nin ilk uzun metraj filmi, bu yıl Cannes Film Festivali’nde Belli Bir Bakış bölümünde gösterildi. Film, Abla ve Samia isimli iki Arap kadının hikayesini anlatıyor. Abla, hayatta kalmak için mücadele eden 10 yaşında bir kızın annesi ve dul bir kadın. Ekmek ve yöresel kurabiyeler yapıp her gün Kazablanka’da satıyor. Samia ise zorlu bir doğum geçiren ve yaşadığı yeri bebeğinin babasının bebeği istememesi nedeniyle terk etmek zorunda kalan genç bir kadın. Samia, Abla’nın evine taşınmak istediğin, iki kadının hayatı beklenmedik bir şekilde birbirine bağlanır.

3.Filistin- It must be Heaven, Elya Süleyman

Belgesel, 2002 Cannes Film Festivali’nde Jüri ödülünü Kutsal Direniş (Divine Intervention) filmi ile kazanan yönetmen Elya Süleyman tarafından çekildi. Elya Süleyman ‘’It Must Be Heaven’’ filmi ile Cannes Film festivali’nde Mansiyon ödülü kazandı. Filmde, farklı şehirleri gezen Elya, bu şehirler ise kendi memleketi Filistin arasında paralellikleri kuruyor / buluyor. Film en önemli sorusu ise nereye gerçekten memleket olarak adlandırıyoruz.

4.Tunus –  Dear Son,  Muhammed Ben Attia

Ödüllü filmi Hedi’nin devamı olan bu ikinci filmi ‘’Dear Son’’da Muhammed Ben Attia acıklı bir hikâye anlatıyor.  Film, hayatlarını tek çocukları olan Sami etrafında şekillendiren orta sınıf Tunuslu bir ailenin hayatını anlatıyor. Lise sınavına hazırlanan Sami, ailesi için büyük endişe kaynağı haline migren ağrıları çekiyor. Sami, zaman geçtikçe iyileşir ve ortadan kayboluyor.

Emirates Woman