‘Scales’ filmi dikkatleri üzerine çekiyor

Shahad Amen her zaman bir şeylerin değişeceğine dair umutlu. Cidde doğumlu Amen, yönetmen olmaya karar verdiğinde Suudi Arabistan’da sinema salonu bulunmuyordu ve kadınların kariyer yolları oldukça engebeliydi.

Hiçbir şey Ameen için önemli değildi, kendi hedeflerine ulaşacağına dair en ufak bir şüphesi yoktu.  Umutlarının karşılığını aldı. Suudi Arabistan’da sinemalar açıldı ve Ameen’in uzun metraj filmi dört sene süren zorlu çekimlerin ardından galası Venedik Film Festivali’nde yapıldı.

Ameen ilk olarak görsel anlatıma, Japon animelerini ve Amerikan filmlerini izleyerek âşık oldu ama kendisine bu alanda bir kariyer seçmesi ise 90’lı yıllarda Suriye televizyonunda yayınlanan ve Raşid Assaf’ın başrol oynadığı ‘Al Kawaser’i izlemesiyle oldu.

Ameen Arab News’e verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı: “Bu filmi izlemeden önce belki bir yazar, şair olabileceğimi düşünürdüm, bu diziyi izledim ve şöyle düşünmeye başladım: ‘ aman Allah’ım gerçekten hoşuma giden Arapça bir şov! İnsanlar benim dilimde konuşuyor ve bana benziyorlar.’ Bu benim yönetmen olmaya karar verdiğim an. Gerçekten Arapça hikâyeler anlatmak ve beni ekranda temsil edecek bir şeyler görmek istiyorum”.

Babası, Ameen’e ilk kamerasını 9 yaşındayken aldı ve arkadaşları ile beraber hemen kısa filmler çekmeye başladı.

Ameen, film okulu için Londra’ya ilk gittiğinde etrafı film eğitimi konusunda kendisinin çok önünde olan Amerikalı ve Avrupalı insanlarla doluydu ancak bu durum kendisini pes ettirmedi.

Ameen, kendisine okulda anlatılan her şeyi dinlemedi. Okulda öğrencilere, ilk filmlerinde asla bebek, bot ve yaratık kullanmamaları söylenir çünkü bunlar zor ve yetenek isteyen şeyler. Ameen ise kısa filminin devamı olan ilk uzun metraj filminde bu üç öğeyi de kullanmaya karar verdi.

‘Scales’ filmi etrafındaki denizde yaşayan denizkızlarının olduğu küçük bir balıkçı kasabasında geçiyor ve filmdeki küçük kız, geleneklere meydan okuyarak kendi yolunu çiziyor, tıpkı Ameen gibi.

Ameen, çekim yapmak için oldukça yetenekli bir Suudi Arabistanlı ekibi, Umman’ın uzak bir kasabasına götürdü. Ameen, çekimler yapılırken 33 gün boyunca deniz de kaldıklarını ve bu uzak kasabada en ufak bir sinema altyapısının olmadığını belirtti.

Ameen, siyah beyaz filmini çekerken Niki Caro, Yasujirō ve Guillermo Del Toro gibi yönetmenlerin filmlerinden esinlendi.

Arab News