Suudi Arabistan ile Irak arasındaki Cedide Arar sınır kapısı yeniden hizmete açılıyor

Suudi Arabistan ile Irak arasındaki Cedide Arar Sınır Kapısı’nın 15 Ekim’de ticari geçişlere açılacağı bildirildi.

Suudi Arabistan’ın Bağdat Büyükelçisi Abdulaziz eş-Şummari, Irak ile Suudi Arabistan arasındaki tek gümrük kapısı konumundaki Cedide Arar Sınır Kapısı’nın 15 Ekim’de yeniden hizmete gireceğini açıkladı.

Irak’ın Riyad Büyükelçisi Kahtan el-Cenabi ile Şummari önceki gün Cedide Arar Sınır Kapısı’nın Irak ve Suudi Arabistan tarafında incelemelerde bulundu.

Şummari, buradaki açıklamasında, sınır kapısının iki ülke arasındaki ticari işlemlerin artmasına katkı sunacağını ve yıl içinde umre yolcularının taşınmasında kullanılacağını belirterek, bu adımın Bağdat ve Riyad arasındaki ilişkileri güçlendirmesini temenni ettiğini ifade etti.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Şummari, Irak-Suudi Arabistan ilişkilerinin en iyi durumda olduğunu söyledi.

Şummari, “Suudi Arabistan, Irak sınır kapısını inşa ederek, altyapısından ofisine, teknik ekipmanlardan denetim araçlarına kadar bir sınır kapısında ihtiyaç duyulan tüm gereksinimlerle donatılması sözünü verdi” diye konuştu.

Irak ile sınır kapısının iki ülke arasındaki en büyük ticaret sahası olacağını söyleyen Şummari, “Şüphesiz, kapının açılmasıyla birlikte Iraklı tüccarların Suudi Arabistan’dan ithal ettiği tüm malların komşu ülkeler yerine doğrudan ülkeye girmesiyle maliyetleri düşecektir. Bu aynı zamanda Irak içindeki ticareti de hareketlendirecektir” dedi.

Suudi Arabistan Gümrük İdaresi Başkanı Ahmed Al Hakbani, Cedide Arar Sınır Kapısı’nın Suudi Arabistan ve Irak arasındaki ikili ticaretin geliştirme potansiyeline dikkat çekerek, yüksek teknolojiyle donatılmış sınır kapısının uluslararası standartları karşıladığını ifade etti.

Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Macid bin Abdullah el-Kasbi, Nisan 2019 tarihli açıklamasında Cedide Arar Sınır Kapısı’nın yanı sıra Irak’ın çeşitli şehirlerinde konsolosluk açılacağı bilgisini vermişti.

2 yıl önce kurulan Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi ekibi, şimdiye kadar iki toplantı gerçekleştirdi. Toplantıların ilki Riyad’da diğeri ise Nisan ayında Bağdat’ta düzenlenmişti. Konsey, iki kardeş ülke ilişkilerinin geliştirilmesi ve iki ülke halklarının çıkarlarına hizmet edecek projelerde ortak işbirliği yapılmasını hedefliyor.

Şarkul Avsat