Abu Dabi Çocuk Kütüphanesi

Abu Dabi Kültür Kompleksi’nin kalbi olan Abu Dabi Çocuk Kütüphanesi, genç kuşakların kültürel ve sosyal farkındalığını arttıran ve zevk ve bilgiyi birleştiren bir ortamda öğrenmeyi, keşfetmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan bir bilgi merkezi olmasıyla dikkat çekiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’ nin (BAE) bölgedeki ve dünyadaki en iyi kültürel ve sanatsal cazibe merkezlerinden biri olan Abu Dabi Çocuk Kütüphanesi, BAE’nin kültürel durumunu daha da güçlendirmek için yerel kültür ve miras alanını destekleme vizyonunu ve taahhüdünü yansıtıyor.

5 bin 250 metrekarelik bir alana yayılan kütüphane, çocuklar ve aileler için uygun çeşitli sosyal alanları kapsıyor ve yaratıcı ve eğlenceli bir ortamda bilimsel ve sanatsal gelişimlerini destekleyecek çeşitli atölyeler düzenleniyor.

Kütüphane, başkent Abu Dabi’nin merkezindeki Al Hosn bölgesindeki en önemli kültürel yapı olan Kültür Kompleksi’nde yer alıyor ve en iyi kaynakları sunan son teknoloji imkanlara sahip.

Abu Dabi Kültür ve Turizm Dairesi Vekili Seyf Gubaş, Abu Dabi Çocuk Kütüphanesi ve Tiyatrosu’nun Kültür Kompleksi’ndeki açılışının, Abu Dabi’nin kültür alanında önemli bir rol oynayacağına dikkat çekti.

Ayrıca, Abu Dabi Çocuk Kütüphanesinin BAE ve Abu Dabi’nin Orta Doğu’daki kültür ve sanat haritası üzerindeki konumunu artıran, bilgiye dayalı bir ekonomi oluşturmada önemli bir rol oynadığından türünün en büyüğü olduğuna dikkat çekti.

Kütüphanenin, romanlar, çizgi romanlar ve biyografik kitaplar da dahil olmak üzere basılı ve elektronik kitaplardan oluşan 20 binden fazla kitabı içerdiğini ve yüzlerce çocuğu barındıracak üç katlı bir yapıdan oluştuğunu belirtti.

Gubaş, gençlerin ve çocukların gönlüne okuma ve kültür sevgisini aşılayan çeşitli kültürel program ve etkinliklerle kütüphanenin yıl boyunca önemli bir rol oynadığını vurguladı. Kütüphanenin, çocukların kütüphaneyi sıklıkla ziyaret etmelerini destekleyen en son teknolojik araç ve teknikleri içeren bilgi kaynakları sağlamaya çalıştığına ve personellerin bu alanda deneyimli ve eğitimli uzman kişilerden oluştuğuna dikkat çekti.

Kütüphane Müdürü Michel Hakul, kütüphanenin, BAE’nin doğal manzaralarına sahip geniş alanları olan gerçek boyutta bir kitap şeklinde tasarlandığını söyledi.

Kütüphanenin çocuklara okumayı, yazmayı, hayal gücünü ve yaratıcılığı, oyun ve pratik deneyimlerle teşvik eden eşsiz bir yer olduğunu, kütüphanedeki animasyonlu ve dijital kitapların, okumayı ve yazmayı öğrenmedeki rolünü vurguladı.

Açıklamasının devamında, bir grup çocuk ve öğrencinin kütüphanede ne istedikleri, hayallerinin ne olduğu hakkında fikir ve görüşlerini aldıklarını ve birçok farklı cevap duyduklarını, bazılarının açık havada kitap okumak istediklerini, bazılarının ise kitap okumak için tenha bir yer ve canlı resimli kitaplardan okumak istedikleriyle ilgili görüşlerini dile getirdiklerini ve kütüphanenin bunlar doğrultusunda tasarlandığını ifade etti.

Kütüphanede, 4 aydan 14 yaşına kadar her yaş grubuna göre çeşitli bölümlerden oluştuğunu belirten Hakul, BAE’deki çeşitli manzaralardan esinlenilen özel bir konsepte sahip olduğunu belirtti, çocuğu doğayı daha fazla keşfetmeye ve çevreyi sevmeye ve okumaya olan tutkuyu artırmaya teşvik edecek şekilde tasarlandığını söyledi.

Kütüphane, aileler ve çocuklara yönelik etkileşimli atölye programlarına ek olarak, farklı yaş grupları için birçok program sunmasının yanı sıra, sanal gerçeklik odası, stüdyo ve atölye odaları ve bilim ve teknoloji, mühendislik, sanat, matematik, edebiyat, sanat, sinema ve müzik alanlarında katkıda bulunacak programları içeriyor.

Kütüphane 75 bin kitap kapasitesine sahip ve şu anda Arapça, İngilizce, Fransızca ve diğer birçok dilde 35 binden fazla kitap mevcut. Resimli biyografiler, sesli kitaplar ve dijital kitaplara sahip olan kütüphane, daha fazla kitap ve ansiklopedi almaya devam edecek.

WAM