Suudi Arabistan’da kadınların ekonomiye katılım oranı yükseldi

Suudi Arabistan İstatistik Kurumu (GASTAT) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkedeki kadınların ekonomiye katılım oranı yüzde 23,2’ye yükseldi.

GASTAT tarafından üç ayda bir yapılan işgücü anketi tahminleri ve ilgili makamların idari kayıtlarından alınan işgücü piyasası verileri baz alınarak yapılan açıklama, 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin işgücü piyasası bülteninde yayınlandı.

Suudi Arabistan İstatistik Kurumu tarafından açıklanan rakamlara göre ülkedeki 15 yaş ve üzeri ülkedeki toplam erkek nüfusun işsizlik oranının, 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 6 olan oranın yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,6’ya düştü.

Bu düşüşe paralel olarak 15 yaş ve üzeri ülkedeki toplam kadın nüfusun işsizlik oranı ise yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,5 iken ikinci çeyrekte ise yüzde 12,3’e düştü.

Elde edilen sonuçlara göre, 15 yaş üzeri erkek ve kadın Suudi nüfusun ekonomiye katılım oranını yılın ilk çeyreğinde yüzde 42,3’ten yılın ikinci çeyreğinde yüzde 45’e yükseldi.

KADINLARIN EKONOMİYE KATILIMI ARTTI

Bununla beraber Suudi kadınların ekonomiye katılım oranı ise yılın ilk çeyreğinde yüzde 20,5 iken ikinci çeyrekte yüzde 23,2’ye yükseldi.

Şarkul Avsat