Cidde toplantısının gündemi İsrail’in provokasyonları

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Suudi Arabistan’ın talebi üzerine, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, ‘yeniden seçilmesi halinde Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi ve Ölü Deniz’in kuzeyinin ilhak edileceği’ yönündeki açıklamalarını görüşmek üzere 15 Eylül Pazar günü Cidde’de Dışişleri Bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı düzenleneceğini açıkladı.

Toplantıda, İslam ülkelerinin Filistin davasına verdiği tam desteği, İsrail’in açıklamalarını kınayan ve gelecekteki eylemlerine yönelik sergilenecek tutumları da kapsayan bir bildiri yayınlanması planlanıyor.

Ayrıca Filistinli kaynakların Şarku’l Avsat’a aktardığı bilgilere göre, İsrail aleyhinde BM Güvenlik Konseyi’ne şikâyette bulunulması da tartışılacak konular arasında.

Diğer yandan Arap Birliği, bu hafta, Ortadoğu barış sürecini akamete uğratacak, uluslararası hukuka aykırı tutarsız olan herhangi bir barış anlaşmasını veya girişimini reddettiğini açıkladı.

Arap Dışişleri Bakanları Kahire’deki görüşmelerde, Filistin halkına ve liderlerine karşı uygulanan siyasi veya finansal baskıların ret edilmesi gerektiğini vurgulayarak adaletsiz çözümlerin dayatıldığını ifade ettiler.

31 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ın başkanlık ettiği Mekke’deki 14. Olağan İslam Zirvesinde ve 17 Temmuz’da Cidde düzenlenen Dışişleri Bakanlarının Kudüs’teki Gelişmeleri değerlendirdiği olağanüstü kongrede, İsrail işgal yöneticilerinin keyfi eylemlerine karşı Filistin’i destekledikleri vurgulandı.

Ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı, işgalci İsrail hükümetinin, iki devletli çözüm vizyonuna uygun olarak adil, kalıcı ve kapsamlı bir barış sağlamak için yürütülen uluslararası çabaları baltalayacak bu yasa dışı açıklamanın sonuçlarından sorumlu olacağını belirtti.

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri, Dr. Yusuf El Useymin, Filistin davasının merkezîliği, teşkilatın ve devletlerin konumu hakkında yaptığı açıklamalarda:

Özellikle Harameyn’nin (Mekke ve Medine’nin) muhafızları olan Kralı Selman bin Abdülaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdülaziz’in, uluslararası kanunlara ve Arap barış girişimi kararlarına uygun olarak Filistin halkının meşru taleplerini gerçekleştirmeyi hedeflediğini vurguladı.

Diğer yandan, Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Meşal bin Fehm es-Silmi, Kral Selman Bin Abdülaziz’in, Netanyahu’nun bir sonraki seçimleri kazanması halinde Ürdün Vadisi, Ölü Deniz ve Batı Şeria’daki yerleşim yerlerini İsrail’e ilhak planını, sert ifadelerle kınadığını belirtti.

Es-Silmi Suudi haber ajansı SPA’ya yaptığı açıklamada, tüm devletler ve uluslararası kuruluşların bu provokatif açıklamaları reddederek, kınamaları ve İsrail’i uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına göre yasal bir etkisi olmayan bütün tek taraflı eylemleri durdurmaya zorlamaları çağrısında bulundu.

Silmi ayrıca, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, Filistin halkını destekleyen çabalarına dikkati çekerek Filistin davasının İİT ve başta Suudi Arabistan olmak üzere teşkilattaki üye tüm ülkelerin önceliği olduğunu söyledi. Silmi, Filistin halkının, 1967 sınırlarında, başkenti Kudüs olan bağımsız ulusal bir devlet kurma hakkına sahip olduklarını da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat