Dünya petrol sektörünün kalbine düzenlenen terör saldırıları endişe yarattı

Suudi Arabistan resmi petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait dünyanın en büyük petrol rafinerisi tesislerine terör saldırıları düzenlendi.

Ülkenin resmi ajansı SPA’nın haberine göre, İçişleri Bakanlığı, yerel saatle sabah 04.00’da ülkenin doğusundaki Bekik ili ve El-Ahsa iline bağlı Hurais beldesinde Saudi Aramco’ya ait 2 fabrikada yangın çıktığını açıkladı.

Silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile düzenlenen saldırılar el-Ahsa-Riyad karayolunda bulunan Hurais petrol tesisine de hedef aldı. Her iki tesiste çıkan yangınlar yoğun güvenlik önlemleri altında kontrol altına alındı. ve soğutma çalışmaları başladı.

İçişleri Bakanlığı’ın açıklamasına göre saldırılar cumartesi sabahı saat 4’te gerçekleşti. Ayrıca konu ile ilgili soruşturmaların başlatıldığını da belirtti.

Yemen’de Meşru Hükümeti Destekleyen Arap Koalisyonu Komutanlığı, Saudi Aramco tesislerine yönelik terörist saldırılarda yer alan tarafları belirlemek için soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Türkî el-Maliki, “İçişleri Bakanlığı güvenlik sözcüsü tarafından, Abkayk  ve Hurais’de bulunan petrol tesislerine yönelik saldırılara ilişkin açıklamalara değinerek, terör eylemlerinin planlanmasından ve yürütülmesinden sorumlu olanların belirlenmesi ve tespit edilmesine yönelik soruşturmaların devam ettiğini ifade etti.

Albay el-Maliki açıklamasında küresel enerji güvenliğini ve küresel ekonominin istikrarını sağlamak için terörist tehditlerle başa çıkmak ve gerekli önlemleri almak gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan’ın doğusundaki Dharan bölgesinin 60 km güneybatısında bulunan Abkayk, “dünyadaki en büyük ham petrol tesisi” olarak tanımlanıyor. Şirket verilerine göre, günde 7 milyon varile kadar ham petrol işlenebiliyor.

Dharan’ın 190 kilometre güneybatısında bulunan Hurais rafinerisi günde 300.000 varil petrol üreten dünyanın ikinci en büyük petrol tesisi.

Yemen’de 2014’te Sana hükümetine darbe yapan Husiler, saldırıları üstlenmişti. Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Sari gruba ait El Mesire TV’de yaptığı konuşmada tesislere 10 SİHA ile koordineli bir saldırı düzenlendiğini açıkladı.

ABD: Kabul edilemez

ABD’nin saldırıyı kınamasıyla birlikte uluslararası toplıumdan Riyad yönetimine destek geldi. ABD’nin Riyad Büyükelçisi John Abizaid, Cumartesi günü gerçekleştirilen ve Husilerin üstlendiği saldırının kabul edilemez olduğu belirtti.

Büyükelçi Twitter hesabından “ABD, gerçekleşen terör saldırılarını şiddetle kınıyor.” Sivilleri tehlikeye atan ve hayati öneme sahip altyapıya yapılan bu saldırılar kabul edilemez ve er ya da geç hesabı sorulacak ”dedi.

Ayrıca İngiltere de, cumartesi günü Suudi petrol tesislerine yönelik saldırıları kınayarak,  Yemenli Husi grubunun sivil ve ticari altyapıyı hedef alan saldırıları bırakması çağrısında bulundu.

İngiltere’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu dış sekreteri Andrew Morrison, “Bu sabah Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine kesinlikle kabul edilemez bir saldırı gerçekleşti”, “Husiler, sivil bölgeleri ve ticari altyapıyı tehdit eden saldırılardan vazgeçmeli”  diye ifade etti.

BM: Endişeliyiz

Diğer yandan, Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Suudi petrol tesislerine yapılan saldırılarla ilgili endişelerini dile getirdi.

Özel Temsilci, “Bu tür olayların tekrarlanmasının önüne geçilmesi çağrısında bulunarak, Bölgesel güvenlik için ciddi bir tehdit oluşturduğunu, kırılgan bir durumu daha da karmaşık hale getirdiğini ve BM liderliğindeki siyasi süreci tehlikeye attıklarını”  sözlerine ekledi.

Gözlemciler, terör saldırılarının, ABD ve Suudi Arabistan’ın İran’a yönelik petrol tankeri sabotajlarının ardından Körfez bölgesindeki gerginlik seviyesini yükselttiğine inanıyor.

Husilerin, 17 Ağustos’ta, Shaybah bölgesine yönelik düzenlediğini saldırının ardından  Saudi Aramco şirketinin gaz tesisine yönelik gerçekleşen saldırıları da kayıp olmadığını açıklamıştı.

Aynı şekilde Husiler, 14 Mayıs’ta Riyad bölgesinde bulunan petrol boru hattına yönelik düzenlediği SİHA saldırısında pompa istasyonunun geçici olarak durmasına sebep olmuştu.

Saldırı, Abkayk petrol tesislerine yapılan ikinci terörist saldırı. Abkayk’ta El Kaide terör örgütü tarafından 24 Şubat 2006’da intihar eylemi yapılmış ancak saldırıda ölen iki saldırgan tesise girememiş ve olayda bir güvenlik görevlisi hayatını kaybetmişti.

Şarkul Avsat