Organik haber: Yiyecek atıklarınızı çöpe değil bahçeye atın

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan bahçıvanlar, gıda atıklarını azaltmaya yardımcı olmak için kendi özel bahçelerini halka açık bir gübrelendirme alanı haline getiriyorlar.

Dünya genelinde yapılan bir projenin BAE’deki yeşil parmaklı destekçileri, BAE sakinlerini yiyecek atıklarını çöpe atmak yerine kendilerine getirmelerini talep ediyorlar ve getirilen atıkları bitki yemine dönüştürüyorlar.

Meyve, sebze, yumurta kabukları, kahve çekirdekleri ve ekmek artıkları zamanla değerli gübre haline getirmek için toplanan ürünlerden.

Gübrelendirme, daha fazla sebze çiçek yetiştirmek için topluluk grupları içinde dağıtılıyor.

Make Soil kurucu ortaklarından Sunny Sangha, “Girişimimizin haberi de organik bir şekilde yayıldı ve BAE genelinde online kayıt aldık. BAE sakinleri gıda atık sorununu çare bulabilmek için iş birliği yapmak istiyorlar böylece girişimimiz ivme kazanıyor. Abu Dabi’nin ilk gübre yapma alanında 10 kayıtlı destekçimiz var. Bu da herhangi bir gübre sahasının en hızlı şekilde büyümesine olanak sağlıyor” diye konuştu.

Online bir platform olan Make Soil, geçtiğimiz yıl ABD’De ‘gezegenin yenilenmesine’ yardımcı olmak için başlatıldı. Platformun organizatörleri, katılımcıların ‘dünya ve birbirleri ile yeniden bir bağ kuracaklarını’ umut ediyor.

Proje, çevreye duyarlı sakinlerin evlerini, toplu yemek atıkları için toplama alanı haline getirmelerine  izin vermelerini talep ederek yürütülüyor.

Şimdiye kadar Dubai, Abu Dabi ve Şarka’daki evlerin hepsi atık toplama alanı olarak hareket etmeyi kabul etti.

Birleşmiş Milletler’e  (BM) göre, insan tüketimi için üretilen yiyeceklerin üçte biri israf ediliyor.

BAE İklim Değişikliği ve Çevre Bakanlığı, gıda atıklarının ülkeye, yılda ortalama 3.5 milyar dolara mal olduğunu ve ortalama bir kişinin günde 2.7 kg gıda ve ambalaj atığından sorumlu olduğunu tahmin ediyor.

BAE, BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşabilmek için 2030 yılına kadar gıda atıklarını yüzde 50 azaltma sözü verdi.

The National