Suudi Arabistan’ın Kızıldeniz kıyılarının kadim şehri: el-Vecih

Tarihi yapıları, limanları, kaleleri ve surlarıyla öne çıkan kadim el-Vecih şehri, eski mimari tarzını ve sanata bakış açısını yansıtıyor. Suudi Arabistan tarihi ve mimarisini yansıtan bir pencere…

Kızıldeniz kıyılarının kuzeyindeki coğrafi konumu şehrin tarihini zenginleştirmiş. Bölgedeki taştan liman, geçmişte Yakubi’nin “Ülkeler” adlı kitabında, Uzri’nin “Mercan Sistemi ve Ülkelerin Yolları” kitabında ve diğer bazı müelliflerin eserlerinde “Medain Salih” ismiyle anılıyor. Bölge aynı zamanda batı ve doğu Kızıldeniz Ülkeleri arasında ticaret ve kültür alışverişi ve hacı konvoylarının geçişi için bir koridor görevi görüyordu.

Suudi Haber Ajansı SPA’nın raporuna göre, bölgede dikkat çeken en önemli yapı “Ravaşin”. Tasarımının estetiği ve diğer kıyı kentlerinden ayıran Arap Kültürü’yle diğer kültürler arasındaki etkileşimi yansıtan geleneksel yapısıyla dikkat çekiyor. Konumu itibariyle Arap Yarımadası’nın kuzey ve kuzeybatısı için bir geçiş noktası durumunda olan bölge, Afrika kıtasından kutsal topraklara gidenlerin deniz kapısı olarak biliniyor.

Binalarının cephelerindeki estetik görünüme ek olarak, doğal ahşap yalıtımı sayesinde yaz aylarında sıcaklıkları azaltmaya yardımcı oluyor, kum ve tozun içeri girmesini engelliyor. Zanaatkar Abdülmelik el-Harbi’nin de arasında olduğu Ravaşin’in yapımında, el-Vecih kentinin geleneksel tarzını yansıtılmış, ilk olarak ahşaplar temizlenip Ravaşin formuna göre kesilip, ardından süslemeleri yapılarak inşa edilmiş.

Harbi, bu zanaata olan ilginin arttığını ve estetiği yansıtan çok çeşitli malzemelerin ve süslemelerin ortaya çıktığını ifade etti.

Tebük bölgesi tarihinin araştırmacısı olan Ali bin Süleyman el-Belavi, ticari ilişkiler sayesinde Ravaşin’in Hicaz kentlerinde ve bazı komşu illerde de kullanıldığını belirtti.

Sözlerinin devamında Ravaşin tasarımının, sabit hava akımına maruz kalma nedeniyle soğutma için çömlek su kaplarının iç kısmında olduğu gibi, odalara hava ve ışık girişinin kontrol edilmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Al Arabiya