Suudi Arabistan’ın toprak evlerinin peşindeki fotoğrafçı

Suudi fotoğrafçı, Suudi Arabistan’ın Hail Şehri’ndeki toprak evlerin görüntülerini çekerek kadim mimari mirasın güzelliklerini ortaya koyuyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Hail Fotoğrafçılar Kulübü üyesi Suudi Fotoğrafçı Lafi Şebab Şurayti el-Arabiya ile yaptığı röportajda, “Fotoğrafçılığa ilk olarak 1987 yılında orta okuldayken adım attım. Kodak fotoğraf makinasını amatör bir şekilde kullanıyordum. 1988’de fotoğrafçılığa gerçek anlamda başladım. Hobimi kitaplarla ve en iyi uygulamaları araştırarak geliştirdim ve Hail Fotoğrafçılık Kulübü’nün düzenlediği bir dizi kursa katıldım” dedi.

Sözlerinin devamında, “Fotoğraflarımla en güzel duyguları ve hatıraları kaydetmeye başladım ve bir albümde toplayarak özlediğim zamanlarda açıp bakarak o günlere dönmeyi çok seviyordum” dedi.

Şurayti röportajında, çekimler esnasında zor durumlar yaşadığını söyledi ve 30 yıl önce makinasını kaybetmesine rağmen hobisinden vazgeçmediğini belirtti. 1990’da Hail kentine yağmur yağdığında Aca dağlarındaki Sababe şelalelerinde çekim yapmaya gittiğini ve bir dizi fotoğraf çektiğini ifade etti.

Hazin bir gün

Yolculuğunda şelalenin güzelliği karşısında heyecanlandığını belirten Şurayti, yukarıdan görüntü almak için dağa tırmandığını ve o esnada kamerasının düşerek şelaleye girdiğini ve o günün fotoğraflarını kaybettiğini söyledi. O günü 30 yıldır unutamadığı hazin bir gün olarak adlandırdı.

Çektiği en güzel görüntü

Çektiği en iyi görüntü hakkında Şurayti şunları söyledi, “Suudi Arabistan’ın kuzeyindeki Hail’de toprak evlerin fotoğraflarını çektim. Aynı şekilde bölgedeki bazı dağlarında görüntülerini kaydettim, tarihi Uşeykar köyünü, Riyad’daki Masmak Sarayı’nı, Tebük’teki Şuayb aleyhisselamın bölgesini, Yanbu’daki eski mahalleleri, Amman’daki Alman Amfitiyatrosunu ve Jeraş’taki arkeolojik kentin en güzel görüntülerini kaydettim.

Al Arabiya