Dünya Enerji Konferansı’nda yapay zeka ve yüksek hızlı taşımacılık ele alındı

Future Energy, Abu Dabi’deki Dünya Enerji Konferansı ve Sergisi’nde bir sunum hazırladı ve güneş enerjisi alanında yapay zeka çözümleri ve siber güvenliğin yanı sıra, barışçıl nükleer projeler için enerji taşıyıcıları, gelecekteki enerjinin ticari uygulamaları, özellikle Hyperloop yüksek hızlı taşımacılık alanlarına değindi.

Sunulan çözümler, yerel olarak tasarlanan ulusal yeniliklerden yabancı şirketlerin sunduğu teknolojilere kadar değişiyor. Katılımcı şirketler, yenilenebilir enerji üretimi için yardım çözümlerinin başlamasından bu yana küresel enerji sektörünün sürdürülebilir enerjiye hızlı bir şekilde dönüşümünün, piyasaya sürülen % 30’luk bir payla ön plana çıkardığını doğruladı.

Huawei’nin Orta Doğu Müdürü Alaa eş-Şimi, şirketin konferansta sunduğu en önemli çözümlerinin, uzaktan güneş santrali yönetimi çözümleri, hava koşullarının enerji santrallerinin işletimi üzerindeki etkilerini önleyerek çözümler ve proje yönetimi ağlarını sürdürmek için siber güvenlik teknolojilerinin olduğunu söyledi.

Yenilenebilir enerji sektöründeki yapay zeka ve doğa simülatörlerine dayanan çözümlerdeki en büyük zorluğun, bölgedeki güneş ve rüzgar projelerindeki hava faktörleri nedeniyle santralleri durdurma olasılığını belirtti, santralin güç üretmesini durdurmadan acil durum iklim faktörlerini otomatik olarak uyarlamak için gerekli değişiklikleri yapan çözümleri gerekli kıldığını ifade etti.

Virgin One Şirketi, stand yetkilisine göre, nakliye süresinin yüzde 90’ından fazlasını azaltacak olan en önemli yüksek hızlı nakliye teknolojilerinden biri olan Hyperloop’un ön tasarımlarını sergiledi. Alçak basınçlı bir elektrik tüpü ve manyetik süspansiyon mekanizması ile çalışan kapalı taşıma araçları şeklinde tasarlanan teknolojisiyle personel taşımacılığı ve ticari taşıma alanında uygulanması bekleniyor.

Şirket yetkilisi, elektrik enerjisi sektöründe yenilenebilir kaynaklara açık bir şekilde geçiş yapma projesindeki geliştirme çalışmalarının Abu Dabi ile Dubai arasında yenilenebilir enerji konusunda uygulanması planlanan hyperloop projesini içermesini beklediklerini ifade etti.

Ducab Uygulama Müdürü Muhammed el-Mutavva’ya göre, yenilenebilir enerji sektöründeki ulusal yenilikler, yerel olarak üretilen elektrik iletim çözümlerini ortaya koydu.

Mutavva, halihazırda şirketin sağladığı güneş enerjisi santralleri arasındaki güç bağlantılarının, özellikle Abu Dabi ve Dubai’deki güneş enerjisi santralleri başta olmak üzere birçok yerel projenin bağlı olduğu ana çözümlerden biri olduğunu ifade etti.

Abu Dabi ve Dubai’deki güneş santralleri yerel olarak üretilen enerji iletim çözümlerini kullanıyor.

Hyperloop, Amerikalı iş adamı ve mucit Elon Musk tarafından başlatılan, iki tesisi birbirine bağlayan alçak basınçlı hava içermeyen boruların entegrasyonu olan yüksek hızlı bir iletim sistemi olarak biliniyor.

Al Roeya