‘Facebook, DEAŞ ve El Kaide sayfalarını otomatik olarak oluşturuyor’ iddiası

Facebook, DEAŞ ve El Kaide gibi örgütlerin sayfalarını, şikâyet edilmeden önce otomatik olarak sildiğini açıklamalarına rağmen elde edilen bilgilere göre bu iki radikal örgüte ait iletişim kanallarını kolaylaştırdığı iddia ediliyor.

Sosyal medya devi Facebook, kısa süre önce yapılan ihbara göre işletme ve grup sayfaları özellikleri kapsamında DEAŞ ve El Kaide adına onlarca yeni grup sayfasının otomatik olarak oluşturulduğu iddia ediliyor.

ABD Ticaret, Bilim ve Ulaşım Komisyonu’nda çarşamba günü yapılacak bir oturumda senatörler, sosyal medya firmaları yetkililerini aşırıcı mesajların kontrolüyle ilgili yürüttükleri çalışmalar hakkında sorgulayacak. Senatörlerin sorularını yanıtlayacaklar arasında Facebook’un konuyla ilgili uzman temsilcisi Monika Bickert’in de yer alması bekleniyor.

DEAŞ grubuna doğrudan referans veren ve bazıları El Kaide ve diğer bilinen grupları temsil eden düzinelerce otomatik olarak oluşturulan, bazıları işletmeler, bazıları okullar veya diğer kategoriler için tanımlanmış 200 sayfa bulunuyor.  ‘Politik ideoloji’ kategorisinde yer alan bir sayfanın başlığı “İslam Devleti’ni seviyorum” ve grubun logosu Facebook’un onay işaretinin içinde DEAŞ bayrağı bulunuyor.

DEAŞ ve El Kaide gibi iki radikal örgütün gruplarının Facebook’ta otomatik olarak açıldığı yönündeki iddialarla ilgili konuşan bir Facebook sözcüsü, “Önceliğimiz, tehlike arz eden mesajları belirleyip kaldırmak. Otomatik olarak oluşturulan bu sayfalar diğer Facebook sayfaları gibi değil. Kullanıcılar burada yorum yazıp paylaşımda bulunamıyor. Politikalarımıza aykırı olan her türlü içeriği de kaldırıyoruz. Herkesi yakalayamayız ancak bu konudaki çabalarımıza bağlıyız” ifadelerini kullandı.

Dört ay önce yayınlanan, Facebook’un Orta Doğu radikal örgütlere yardım ve ABD’de beyaz ırkın üstünlüğü sayfalarını otomatik olarak nasıl açtığını raporlanmasından bu yana şirketin çok yol kaydetmediği görünüyor.

Arab News