Dubai ve Çin, Guinness’e giren oteller listesine liderlik ediyor

Guinness Dünya Rekorları geçtiğimiz günlerde dünyanın en geniş, uzun, küçük, akıllı otellerinin listesini yayınladı. Dubai, tabi ki listede yer alıyor.

Dubai, Çin ile birlikte  ‘listeye liderlik’ ediyor.

Dubai Turizm ve Ticaret Pazarlama Bölümü resmi Twitter hesabı @dubaitourism geçtiğimiz günlerde Forbes’ın bir makalesini tweetleyerek “@Forbes: Dubai gibi bölgeler, Guinness Dünya Rekorları Mülkler Listesi’ne dünyanın en uzun oteli Gevora Otel, dünyanın en yüksek restoranı olarak da  Burj Halife’de bulunan At.mosphere ile liderlik ediyor”.

Listede yer alan yerler:

1.En uzun otel

Gevora Hotel, Dubai

Yaklaşık olarak 356 metre uzunluğunda olan bu dört yıldızlı otel, 12 yıllık inşaatın ardından 2018 yılında kapılarını müşterilerine açtı.

2.En geniş otel

First World Hotel, Malezya

Toplam 7 bin 351 odaya sahip First World Hotel, 3 bin 164 standart oda, 292 de lüks oda, 649 deluxe üç kişilik oda, 480 süper lüks oda ve 136 dünya kulüp odası bulunan iki kuleye ev sahipliği yapıyor. First World Hotel, 2015 yılında, Kule 2’yi genişleterek, ortalama 170 metrekare büyüklüğünde toplam bin 286 oda sunmaya başladı. Otel ayrıca 500 bin metrekarelik bir plaza, perakende ve yemek mekanları ve kapalı tema parkı alanlarına sahip.

3.En akıllı otel

Eh’häusl Hotel, Almanya

Almanya’nın Amberg kentinde 8 metrelik genişliğindeki bu otel, 1728 yılında inşa edilmiş ve 2008 yılında lüks bir otel olarak tamamen yenilendi.

4.En eski Otel

Nishiyama Onsen Keiunkan, Japonya

Milattan sonra 705 yılında yapıldığına inanılan bu otel,  Güney Japonya Alplerinin yamaçlarında ve Fuji Dağının yakınlarda bulunuyor. Bin 300 yıldan uzun bir süredir aynı ailenin 52 nesli tarafından işletiliyor.

5.En uzun konut oteli

Ritz-Carlton Hong Kong

Beş yıldızlı bu otel, dünyanın en uzun konut oteli olarak listedeki yerini aldı. Otel, 424 metre yüksekliğindeki 102. kattan başlıyor.

6.En çok havuza sahip bir tatil yeri

Lexis Hibiscus Port Dickson, Malezya

Bir tatil yerinde bulunan en çok havuz sayısı 643. Guinness, yalnızca 1,5m x 2m boyutunu geniş havuzları dikkate aldı. Bu tesisteki her villanın kendine ait özel bir yüzme havuzu var.

7.En yüksek restoran

Burç Halife’de yer alan Atmosphere, Dubai

Yaklaşık 441 metre yüksekliğinde bulunan ve Burç Halife’nin 122. Katındaki Atmosphere dünyanın en yüksek restoranı seçildi.

8.En eski restoran

Restaurante Botin, Madrid

1725 yılında, İspanya Kraliyet Mahkemesi soylularına özel olmak üzere Jean Botín ve eşi adında bir Fransız aşçı tarafından kuruldu.  Bugün restoran, üçüncü nesil Gonzalez ailesi Antonio ve Jose Gonzalez tarafından işletiliyor.  Madrid’in kalbinde, Plaza Mayor’un yakınında bulunan otel, orijinal 18. yüzyıl iç mekânlarına sahip.

9.En yüksek rotatif restoran

Canton Tower ve TWIST, Guangzhou, Çin

Yaklaşık 422 metre yüksekliğinde olan rotatif TWIST restoranı Canton Tower’ın 106. katından bulunuyor.

Gulf News