Hamdan bin Muhammed: 18 Ocak’ta Müşteri Mutluluk Endeksi’ni açıklayacağız

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum’un direktifleri doğrultusunda, Dubai’nin Veliaht Prensi Şeyh Hamdan bin Muhammed bin Raşid Al Mektum, Emirlikteki tüm devlet kurumlarının çeşitli hizmetlerini müşterilerin beklentilerinin ötesine yükseltmek için daha fazla çaba sarf etmek ve en yüksek uluslararası standartlara göre müşteri memnuniyeti elde etmek için, Dubai hükümetinin müşteri memnuniyeti konusunda en kötü ve en iyi üç tarafının açıklanacağını ilan etti.

Veliaht Prens, sonuçların bir sonraki açıklamasının 18 Ocak 2020’de yapılacağını duyurdu. Müşterilerin mutluluğundaki en iyi ve en kötünün ifşa edilmesinin Dubai hükümeti tarafından sunulan hizmetlerin en iyi seviyelerine ulaşılmasına yardımcı olacak en önemli teşviklerden biri olacağını ifade etti.

Açıklamasının devamında, “Her yılın başında sonuçları kamuoyuna açıklayacağız. Performans seviyelerimizi izlemek, müşterilerin isteklerini yerine getirme durumunu ölçmek, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak kaliteli hizmet sunabilmek ve kapasitemizi geliştirmek için çalıştığımız en yüksek şeffaflık standartlarını izleyeceğiz” dedi.

Veliaht Prens, Şeyh Muhammed bin Raşid Al Mektum’un hem yerel hem de federal düzeylerde BAE’deki hükümet çalışmalarına yönelik vizyonuna göre, istenen performans seviyelerini elde etmek için Dubai’deki tüm devlet kurumlarının çalışmalarını iki katına çıkarmaya çağırdı. Müşterilerin rahatlığı ve mutluluğu, iş akışını takip etmek, kalite standartlarının uygulanmasını sağlamak ve verilen hizmetler hakkında insanlardan geri bildirim almak için bu kurumların üst düzey yetkililerinin sürekli sahada olmaları gerektiğine dikkat çekerek, “Dubai’deki tüm devlet kurumları verilen hizmet seviyelerinde gerçek bir değişiklik yapmalı. Saha tüm çalışanlarımızın müşterileri memnun etmeleri için gerçek bir alan” dedi.

Şeyh Hamdan bin Muhammed bin Raşid Al Mektum, Dubai Hükümeti’nde çalışan ekiplerin, hükümet çalışmaları alanındaki mükemmellik kavramında yeni seviyelere ulaşmak için daha fazla şey yapma kabiliyetine sahip olduklarına yönelik güvenini ifade etti ve Dubai Hükümeti’nin esas aldığı anlayış olan müşterilerin mutluluğunu ve memnuniyetini arttıran başarıların devam edeceğini belirterek şöyle dedi: “Eşi benzeri görülmemiş başarılar elde etmek ve liderliğimizi güçlendirmek için çalışanlardan daha fazlasını bekliyorum. Amacımız vatandaşlarımıza ve sakinlerimize en iyi hizmeti sunmak. Müşteri mutluluğunu gösteren sonuçlar her yıl ocak ayında açıklanacak”.

Son olarak, görevlilerin sahada olmasının önemine dikkat çekerek, sonraki aşamada Dubai Hükümeti’nin çeşitli organlarında işlerin ilerlemesini şahsen izleyeceğini söyledi ve vatandaşların, sakinlerin ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak unsurları sağlama taahhüdünde bulundu. Veliaht Prens, “Müşteri Mutluluk Endeksi, Emirlikteki tüm devlet kurumlarının kapsamlı bir ölçütüdür. Hizmetlerin kalite açısından gelişimini ve hızını şahsen takip edeceğim” dedi.

Emarat Al Youm