1960’tan 2019’a Dubai’nin inanılmaz değişimi

Dubai, dünyada 150 metrenin üzerinde en fazla binaya sahip üçüncü şehir olarak seçildi. İlk iki sırada ise Hong Kong ve Manhattan yer aldı. Kısa bir süre önce Dubai gökdelenlerden ziyade kumdan oluşuyordu.

Dubai Frame’in Instagram hesabını incelerseniz eğer Dubai’nin 60’lı yıllardan günümüze ne kadar çok geliştiğini görebilirsiniz.

En son paylaşılan fotoğraf da, Dünya Ticaret Kulesi’nin 1981 yılındaki hali bulunuyor. Kule tamamlandığında, Dubai’deki ilk gökdelen ve yaklaşık 20 yıl boyunca Emirlik’teki en yüksek bina oldu. 184 metre yüksekliğindeki Dünya Ticaret Kulesi’nin yakınlarında yapılan Burj Halife yükseklik olarak kuleyi geçti.

Dubai’deki inşaatın hızlı ilerlemesi hakkında bir fikir vermek için, bir zamanlar rekor sahibi olan Ticaret Merkezi Kulesi şimdi Dubai’deki en yüksek 92. bina ve 828 metre yüksekliğindeki yeni rekor sahibi Burç Halife oldu.

Dubai Frame burada geçmişe yansımalarıyla durmuyor, Dubai Marina’ya da sayfasında yer verdi. 1970’de Dubai Limanı ve 2019’da Dubai Marina’yı gösteren bir paylaşımda, balıkçı teknelerinden yatlara geçişin yanı sıra yaya geçitlerinin ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Benzer şekilde Raşid Limanı, 1979’dan 2019’a kadar balık avından, dünyanın en lüks süper yatlarından bazılarına ev sahipliği yapmasını görebilirsiniz.

Dubai Havaalanının 1966 ve 2019 yılları arasındaki durumu paylaşıldı.  Sadece bir ya da iki uçakla başlayan, şimdiye kadar hızla ileri giden ve Dubai Uluslararası Havaalanının dünyanın en işlek havaalanlarından biri olduğu gerçeğini pekiştiren Emirates A380 filoları görülebilir.

Dubai ve BAE’nin geri kalanı, 1971’de yedi emirliği bir araya getiren BAE’nin Kurucusu Şeyh Zayed’e kadar resmi olarak var değildi.

Bölgede petrol kullanımını Şeyh Zayed, BAE’yi küresel bir varlığa ve bir ticaret ve turizm merkezine dönüştürebilecek bir fırsat gördü.

Dubai, turizm endüstrisinin ekonomisinin çoğunu sırtlandığı turizm hedefinin merkezinde duruyor. BAE’de petrol 1950’li yıllarda keşfedildi ancak 1962 yılına kadar ihracat başladı.

Turizm ve petrole dayanmadan önce BAE ekonomisi inci dalışı ve balıkçılığa bağlıydı.

Aşağıda, petrolden önceki Dubai’ye (1962) ait inanılmaz fotoğraflar:

Dubai Marina

Dubai Şehri

Dubai Koyu

Dubai’deki ilk Jashanmal mağazası

Esquire Middle East