Saudi Aramco: Saldırılar Suudi Arabistan ve petrol endüstrisinin dünya genelindeki önemini artırdı

Saudi Aramco şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hasan en-Nasır, şirketinin Abkayk (Abqaiq) ve Hurays (Khurais) petrol tesislerine geçtiğimiz cumartesi düzenlenen saldırının Suudi Arabistan’ın uluslararası müşterilerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmesini engellemeyeceğini vurguladı.

Kral Abdulaziz bin Abdurrahman tarafından 1939 yılının Mayıs ayında Suudi ham petrolünü Ras Tanura limanından dünya pazarlarına ilk sevkiyatı gerçekleştirmesiyle başlayan sürecin devam edeceğini söyledi. Nasır, saldırıların Suudi Arabistan ve petrol endüstrisinin dünyada genelindeki önemini artırdığını söyledi.

Nasır, Suudi Arabistan’ın 89. kuruluş yıldönümü kutlaması vesilesiyle Suudi Aramco çalışanlarına yaptığı konuşmada, “Bu yıl ki kutlamalarımız aziz vatanımıza aidiyet, vatanseverlik ve bağlılık duygularımızın pekiştiği bir döneme denk geldi. Bizler Saudi Aramco şirketi olarak saldırılar nedeniyle zarar gören tesislerin üretim kapasitesinin büyük bir kısmının restorasyonu muazzam çaba, sürekli çalışma, yaratıcı düşünce ile rekor bir sürede tamamlandı” ifadelerini kullandı.

Saldırganların ülkenin istikrarını sarsmayı ve dünya ekonomisine zarar vermeyi hedeflediklerine dikkat çeken Nasır, Allah’ın lütfu ile bunu gerçekleştiremediklerinin altını çizdi. Aksine olumlu etki bıraktığını ifade etti. Nasır, saldırıların Suudi Arabistan ve petrol endüstrisinin dünyada genelindeki önemini artırdığını söyledi. “Düşmanlarımızın istediğinin aksine, yaklaşık 70 bin çalışana sahip olan sevgili evimiz, şirketimiz eskisinden daha güçlü” dedi.

Şarkul Avsat