Şiddetli yağışlar, Suudi Arabistan’ın güneyindeki Zahran Çiftlikleri’ne yeniden hayat verdi

Geçen hafta Suudi Arabistan’ın Zahran şehrinde başlayan şiddetli yağışlar, eski zamanlardan beri tahıl ve sebze çiftlikleriyle meşhur olan bölgede çiftliklere, tarlalara ve meyve bahçelerine hayat verdi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Baraj ve kuyularda su seviyesinin yükselmesiyle yağmur suyunun kesildiği zamanlarda çiftçilerin çiftliklerini ve çeşitli tarım arazilerini sulamalarını sağlayan stratejik bir depo imkanı oluştu.

Bölgedeki Muhabir, Yemen sınırından Necran’a uzanan ve 100 kilometre uzunluğuna sahip bölgedeki en büyük vadi olan Arin Vadisi’nde gezerken bölgenin, mısır, buğday, arpa tarlaları, çeşitli meyve ve sebze bahçeleri ile dolu olduğunu ve yeşil bir bahçe gibi göründüğünü aktardı.

Bölgedeki çiftçi Muhammed Ali el-Vadi, Zahran eyaletindeki şiddetli yağışların tüm çiftliklerine fayda sağladığını, fasulye, salatalık, havuç, domates gibi bazı sebzeleri ekmeyi tercih ettiğini, çünkü üretimin çok daha fazla olduğunu ifade etti.

El-Vadi, büyük miktarlardaki yağışlara, çiftçilerin gıdaları güvenceye almak için yetiştirdikleri ana tarımsal ürünlerde büyük bir üretimin eşlik ettiğine dikkat çekerek, tahılların bir zamanlar nüfus için ana gıda olduğunu belirtti ve bu sayede çiftçilerin çiftliklerinde onları yetiştirmeye ağırlık vermesine yol açtığını ve çoğunluğunu bölge halkının tükettiğini söyledi.

Sözlerinin devamında, tarımsal üretimin geri kalan kısmının Abha, Humeys, Muşayt pazarları ve komşu illerin pazarlarında satıldığını söyleyen Vadi, Zahran ilinde yetiştirilen en önemli tarım ürünlerinin başında buğdayın geldiğini, il halkı ve komşu iller için ekonomik ve besleyici olması nedeniyle ilk sırada yer aldığını, hükümetin gıda güvenliği politikası dahilindeki çeşitli bölgelerde buğday ekimini teşvik ettiğini belirtti.

BİR DİĞER ÖNEMLİ MAHSUL

Bölgenin en önemli mahsullerinden bir diğeri olan mısır, bölgenin en eski tarımsal ürünlerinden biri olarak adlandırılıyor. Büyüme sırasında yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyduğu için bölgede yazları yetişiyor. Mısır, buğdaydan sonra tahıl ürünlerinde ikinci sırada geliyor ve bölge halkı için büyük önem arz ediyor.

Bununla birlikte iki ana sebepten dolayı mısır yetiştiriciliği bölgede yoğun olarak görülüyor: hükümetin çiftçilere maddi desteği ve mısırın hayvanların gıdası olarak kullanılması nedeniyle yüksek fiyata sahip oluşu. Aynı zamanda bölgede başka bir tür olan sarı mısır da üretiliyor.

Arpa, bölge sakinleri için önemli bir kış mahsulü olup deniz seviyesinin yükselmesiyle bölgenin ılıman soğuk iklimi büyümesine yardımcı oluyor ve en önemli eski tarım ürünlerinden biri olarak kabul ediliyor. Krallık, ülkede hayvan yemi olarak önemli bir yere sahip olduğu için ekime uygun bölgelerde üretimi teşvik ediyor. Bölgede aynı zamanda sınırlı sayıda çemen otu üretimi de yapılıyor. Üç senede bir ve herhangi bir zamanda yetişen pahalı bir ürün olarak kabul ediliyor.

Sebzeler bölgede beslenme açısından ikinci sırada, eski dönemde üretim ve pazarlama açısından ikinci sırada yer alıyordu. Günümüzde ise, artık sağlıklı beslenme bilincinin artması, gelirlerin artması, nüfus sayısının artması ve kentsel büyüme sebebiyle üretim ve pazarlama açısından ilk sırada geliyor.

Diğerlerinde olduğu gibi sebzelerde de büyük bir kısmı il içinde tüketiliyor ve geri kalanı yakınlardaki pazarlara ihraç ediliyor. Bölgede yaz aylarında ekilen en önemli sebzeler arasında ilk sırada bölgenin pazarları için ticari miktarlarda yetiştirilen domates yer alıyor, bunu takiben salatalık geliyor ve küçük ve orta boylarda yetişen kabak, bamya, ebegümeci, biber ve patlıcan da üretiliyor.

Kışın yetişen sebzeler bu mevsimdeki soğukluktan dolayı ve yükseklik nedeniyle yaz ürünlerine göre daha az üretiliyor. Bunların bir kısmını çiftlik sahipleri evlerinde yiyecek olarak tüketirken kalanı ise pazarlarda satılıyor. Ürünler arasında su teresi, turp, pırasa, ıspanak, lahana, marul, soğan, havuç ve patates bulunuyor.

Bölgedeki meyve çiftlikleri, suyun büyük miktarlarda mevcut olduğu yerlerde bulunuyor ve daha önceki tarımsal ürünlerden daha az alanlara yayılıyorlar. Meyveler, bölgedeki beslenme ve ekonomik önemine bağlı olarak, tahıl ve sebzelerden sonra üretim ve pazarlama açısından üçüncü sırada yer alıyor. Meyvelerin bir kısmı Abha Pazarı ve Perşembe Pazarı gibi popüler pazarlarda satılıyor. Yetiştirilen en önemli ürün geniş alanlara yayılan eski ağaçlarıyla şeftali, insan müdahalesi olmadan kendiliğinden büyüyor. Şuan bölgede iki tür şeftali yetiştiriliyor.

SPA