Fetih Hareketi’den Katar’a tepki

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın liderliğini yaptığı Fetih Hareketi, Katar Gazze’yi Yeniden İmar Komitesi Başkanı Muhammed el-İmadi’ye şu sözlerle yüklendi: “Muhammed el-İmadi, Filistin’in bölünmesine destek veriyor.”

Fetih’in Seferberlik ve Örgütlenme Komitesi Basın Ofisi Başkanı Munir el-Cagub, Filistin yönetimi, Mısır ve Filistinli örgütleri birbirine girmekle suçlayan Muhammed el-İmadi’ye cevap verdi. Munir el-Cagub, “İmadi’nin Gazze’deki duruma ilişkin yaptığı açıklamalarda daha adil olması gerekirdi. Yaptığı açıklamalar Filistin’in bölünmesine destek vermekten başka bir şeye yaramıyor” dedi. İmadi yaptığı açıklamalarda bölgede ateşkesin sağlanması gerektiğini de öne sürmüştü.

Munir el-Cagub sözlerini şöyle sürdürdü, “Filistin yönetiminin, Hamas’ın kontrol ettiği bölgelerde bir yetkisi yoktur. Ancak, İmadi’nin de bildiği gibi, Filistin yönetimi, finansal kuşatmaya ve İsrail’in korsanlığına rağmen Gazze halkına karşı yükümlülüklerini yerine getirmeye devam ediyor”

El-Cagub, Filistin yönetiminin Gazze’deki trajik durumdan sorumlu tutulmasını, sözde ateşkes girişimlerinin başarısızlığını örtmek için gösterilen ucuz bir çaba olarak niteliyor. El-Cagub’a göre ateşkes girişimlerini dış güçler destekliyor. El-Cagub mevcut durumun girdabından çıkmayı sağlayacak tek çözüm “işgalin” tüm yönlerinin ortadan kaldırılıp meşru hükümetin görevlerini ve sorumluluklarını tam bir şekilde ve herhangi bir müdahaleye maruz kalmaksızın yapmasıdır. Bu durumun gerçekleşmesi için de meşru hükümetin Gazze’ye dönmesi şart. İmadi, Mısır ve Hamas’a ayrıca Gazze’deki Filistinli gruplara şu sözlerle yüklendi, “Gazze Şeridi’ne giren mallardan finansal açıdan menfaat elde ediyorlar”. İmadi, “Gazze, yalnızca Mısır’dan ayda 45 milyon dolarlık ürün ithal ediyor. 45 milyon doların 15 milyon dolarlık bölümü Mısır İstihbaratının bu ticaretten elde ettiği komisyon, 12 milyon dolarlık bölüm ise Hamas’ın aldığı vergi. Geriye kalan ise malların gerçek fiyatı.

İmadi ayrıca Filistin yönetimine de şu sözlerle tepki gösterdi, “Gazze’ye uygulanan kuşatmanın ve Filistin’in siyasi anlamda bölünmesinin gerçek maduru Gazze halkıdır.”

Gazze’nin geleceği konusunda umutsuz olduğunu dile getiren İmadi, bölgedeki örgütlerin veya partilerin Gazze’nin mevcut halinden siyasal ve ekonomik anlamda menfaat sağladıklarını ileri sürdü.

İmadi, “Gazze’deki mevcut durumu; ince bir ipin üzerinde yürüyen, dengesini kaybetmemeye ve düşmemeye çalışan bir cambazın durumuna benzetiyor”. İmadi, “Gazze; İsraillilerin, Mısırlıların, Filistin yönetiminin, Hamas’ın ve diğer Filistinli grupların iktidar savaşı verdikleri bir yerdir” dedi.

Muhammed el-İmadi konuşmasını “Gazze’deki durum o kadar karmaşık ki yakın gelecekte Hamas ile El Fetih arasında bir uzlaşma ya da İsrail ile Filistinliler arasında bir barış sağlanacağını düşünmüyorum” şeklinde sürdürdü.

İsrail ile Hamas arasında büyükelçi rolünü üstlenen Muhammed el-İmadi, ateşkesi kabul etmesi için uzun bir süredir Hamas’ı ikna etmeye çalışıyor. Bunun için Hamas’a maddi destek de sağladı.

Fetih, Katar’ın Gazze’de üstlendiği role karşı ilk defa tepki göstermiyor daha önce de Katar’ı Filistin’in bölünmesine katkı sağlamakla suçlamıştı. Fetih, Hamas’ı da Filistinlilerin kanını para karşılığında satmakla suçluyor.

Katar’ın İsrail ve Filistin ile mükemmel ilişkilere sahip olduğunu söyleyen Muhammed el-İmadi, “Katar tarafının varlığı, zaman zaman şiddet dalgalarının patlak verdiği Gazze sınırında tansiyonun düşmesini kolaylaştırdı” açıklamasında bulundu.

İmadi, “Gazze’yi Yeniden İmar Komitesi, Gazze’ye ayda 30 milyon dolar para yardımında bulunuyor. Komite 30 milyon doları; Gazze Santrali’nin yakıtının temini (10 milyon dolar), 100.000’den fazla aileye maddi yardım (Her bir aileye 100 dolar) ve küçük ekonomik projelerin finanse edilmesinde harcıyor.

İmadi, “Gazze halkının elektrik kesintisi sıkıntısına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Mevcut elektrik miktarının yaklaşık 200 MW’a kadar olan kısmının İsrail elektrik santralleri tarafından sağlandığını” açıkladı. El İmadi, Gazze’ye bir elektrik hattının çekilmesi için İsrail Elektrik Şirketi ile yaptığı görüşmelere dikkat çekti. Görüşmeler olumlu neticelenirse bu proje ile Gazze’ye 161 kw’lık elektrik sağlanacak.

İmadi’nin açıklamaları, İsrail’in Tel Aviv’e elektrik yakıt sübvansiyonlarını azaltacağını söylemesinin ardından geldi. Analistler bu açıklamaları Gazze’den sessiz bir şekilde geri çekilmenin başlangıcı olarak yorumladı.

Şarkul Avsathttps://aawsat.com/turkish/home/article/1897581/fetih-hareketiden-katara-tepki