Suudi Arabistan, 89. Ulusal Günü’nü Krallığa ait 50 nadir fotoğrafla kutluyor

Riyad’daki Kral Abdülaziz Halk Kütüphanesi, 21-23 Eylül tarihlerinde kutlanacak 89. Ulusal Günü münasebetiyle, el-Hamra ve es-Selam Alışveriş Merkezleri’nde üç gün sürecek bir sergi açtı.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu önemli ulusal etkinlik vesilesiyle düzenlenen Ulusal Tarih Sergisi, 50’den fazla nadir fotoğrafı ilk kez sergileyecek. Suudi Arabistan’ın tarihine ışık tutan sergide, Kral Selman bin Abdülaziz’e ait nadir fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon, ayrıca araştırmacılar, gezginler, tarihçiler ve hacılar tarafından çekilmiş Krallık’taki en önemli tarihi mirasa sahip bölgelerin fotoğrafları, özellikle Mekke ve Medine’ye ait fotoğraflar yer alıyor.

Sergi ayrıca, Silah Müzesi ile işbirliği içinde  ilk ve ikinci Suudi devletinin kurulması sırasında meydana gelen olaylarda kullanılan silahlar ve Kral Abdülaziz döneminde de kullanılan bazı silahların fotoğraflarını sergileyecek.

Öte yandan, Kütüphane, Kültür Bakanlığı ile işbirliği içinde Çin’in başkenti Pekin’de Suudi Arabistan’ın tarihine ışık tutacak ve kültürel mirasını yansıtacak bir sergi düzenleyecek, sergi, Kral Abdülaziz Halk Kütüphanesi ve Pekin Üniversitesi katılımıyla gerçekleşecek.

Kütüphane, Suudi Arabistan’ın tarihi, kültürü, çeşitli edebiyat ve sanat unsurları, geleneği ve halk sanatına ışık tutan belgesel hafızaya sahip. Suudi Arabistan’ın tarihi ve başarıları hakkında kaynak olacak birçok el yazması eser, kitap, koleksiyon, haritalar, belgeler ve nadir kitapları içeriyor.

SPA