Astronotların 1961’den beri devam ettirdiği özel gelenekler

İlk insanın uzaya gittiği andan itibaren, her uzay uçuşundan önce kozmonotların izlediği birkaç gelenek var. İşte 1961’den günümüze takip eden dokuz eşsiz astronot gelenekleri…

MÜZİK RAHATLATIYOR

Uzaydaki ilk kişi olan Yuri Gagarin ile başlayan ve oldukça uzun zamandır devam eden bir gelenek. Astronotlar uzay aracında, uzay uçuşunu beklerken müzik dinliyorlar.

12 Nisan 1961’de uykusuz bir geceden sonra sabahın erken saatlerinde Baykonur Uzay Üssüne gelen Gagarin’in beklemekten başka yapacak bir şeyi yoktu.

Uçuşa başlamadan bir kaç dakika önce yaşanan teknik aksaklıklar, bu tarihi günün ilk heyecanı ve gerilimi de eklenince kısacası, uzaya ilk çıkacak insan biraz sıkılıyordu.

Richard Hollingham’ın 2015’te BBC’ye yazdığı yazıda, “Görev kontrolü yapan kişi, ona nasıl ilerlediğini soruyor ve Gagarin müziğin yardımcı olabileceğini söylüyor. Geri sayım devam ederken, teknisyenler sonunda Rus aşk şarkıları kayıtlarını kapsüle dinletmeyi başardı.”

Şimdi, bu bir gelenek ve uçuştan önce astronotların sakinleşmelerine yardımcı oluyor.

BAE’Lİ ASTRONOT ANNESİNİ HATIRLATAN ŞARKIYI SEÇTİ

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ilk astronotu Hazza al Mansuri’nin ise uzay yolcuğunda dinleyeceği şarkı annesini hatırlatan bir şarkı olacak, Mansuri annesine teşekkür etmek için bu şarkıyı seçtiğini ifade etti:

Salı günü düzenlenen basın toplantısında Hazza şunları söyledi: “Annem için bir şarkı seçtim çünkü anne-babalarımız sayesinde burada olduğumuza inanıyorum. Onun için bir şarkı seçtim çünkü ona teşekkür etmek istiyorum.”

Müzik, uzay uçuşlarının ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun hayati bir parçası haline geldi. Astronotların, Uluslararası Uzay İstasyonunda (UUİ) dinleyebildikleri kendi çalma listeleri var. Teknoloji artık yer personelinin doğrudan UUİ’ye müzik yüklemesine izin vermesine rağmen, bir çalma listesi seçme geleneği devam ediyor.

Bu yılın haziran ayında NASA, müzikseverleri uzay uçuşu çalma listelerinin küratörlüğünü yapmaya davet etti. NASA’ya göre müzik, uzay uçuşu tarihi boyunca, yolculuk öncesi şarkılardan uyandırma servislerine, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda enstrüman çalmaya çalışan ekip üyelerine kadar iç içe geçmiş durumda.

NASA, “Apollo 11’in 50. yıldönümünü kutlarken, aynı zamanda 2024’e kadar Ay’a geri dönmeye hazırlanıyoruz; bu, astronotların her yöne yaklaşık 3 günlük kesintisiz bir yolculuğa çıkacakları anlamına geliyor, nihai uzun mesafeli yolculuk. Tıpkı herhangi bir yolculuğun bir film müziğine ihtiyacı olduğu gibi bir uzay uçuşunun da müziğe ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

2019 Temmuz tarihli Sky News makalesine göre, yeni araştırmalar müziğin uyuşturucu kadar etkili olabileceğini iddia ediyor.

RESMİ MARŞ

Bugün astronotlar otelden ayrılırken, onları yolcu eden insanlar bir şarkı çaldı.

Bu, 2009 yılında, Rus Federal Uzay Ajansı “Grass by the Home” olarak adlandırılan Rus kozmonotların resmi marşı.

Trava u doma eski Sovyet ve Rus müzik grubu Zemlyane tarafından 1983 yılında yapılan bir şarkı. Sözleri Anatoly Poperechny tarafından yazılan müzik Vladimir Migulya’ya ait.

Şarkı, uzayda Dünya’yı özleyen kozmonotları ve evlerini anlatıyor.

AĞAÇ DİKMEK

Yuri Gagarin uzaydaki ilk insan olmasından bir hafta önce ağaç dikti. 58 yıl sonra bile bu gelenek, Hazza ve ekibi ile gerçekleşti.

SAÇ KESİMİ, FİLM VE İHTİYAÇ MOLASI

Gagarin Vostok’a binmeden iki gün önce saçını kestirdi. Uçuştan önceki gece, Gagarin film izledi ve bu gelenekte bugün hala devam ediyor. Fırlatma rampasının yarısında, kendisini rahatlatması gerektiğini fark etti ve araçtan çıktı.

O zamandan beri, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden uçacak her uzay yolcusu bir ihtiyaç molası veriyor.

RAHİPLERİN KUTSAMASI

1984 yılında bir kozmonotun talep etmesiyle, o günden beri, Baykonur’dan ayrılan her uzay aracı bir Ortodoks rahip tarafından kutsanıyor.

Gulf News