Kitapların dünya başkenti: Şarka

Birleşik Arap Emirlileri’nin (BAE) Şarka Emirliği’nde başlatılan Uluslararası Kitap Fuarı, yıllar içinde katettiği başarılar sayesinde şimdi milyonlarca ziyaretçi alıyor.

Şeyh Dr. Muhammed Al Kasimi, 1982 yılında ilk Şarka Uluslararası Kitap Fuarını başlattı. Bu kitap fuarı bölgenin ilk kitap fuarı özelliğine de sahipti. İlk fuar çok başarılı değildi açılış gününe çok az sayıda kişi katıldı ve işler oradan ileriye gitmedi.

İkinci günün sonunda, kitapçılardan bazıları Şeyh Sultan’a satışların yetersizliğinden bahsetti ve fuarın kapatılmasını önerdi. Hikaye böyle devam ederken Şarka hakimi fuarda yer alan bütün kitapları, yayınevlerine destek olmak için satın aldı.

ŞİMDİ MİLYONLAR FUARA AKIN EDİYOR

Fuar’ın hikayesi 2018 yılında tersine döndü. 77 ülkeden 2 bine yakın yayınevi 2.23 milyon ziyaretçiye 20 milyon kitap sundu. Bu seneki fuar 30 Ekim tarihinde başlayacak ve 9 Kasım’a kadar devam edecek.

Bu gelişme, Şeyh Sultan’ın Şarka’yı bir edebi bir mekâna dönüştürme arzusunun bir sonucu. Yaptığı sayısız proje ile bu arzusunun ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Şarka Emirliğinde, ‘günümüzde var olan multimedya dünyasında kitapların önemini’ vurgulamak için Şarka Kitap Otoritesi 2014 kuruldu. Şarka Yayıncılık Şehri, 24 saat içinde yaklaşık 10 bin kitap basılmasına ve talep üzerine baskı yapılmasına ev sahipliği yapıyor.

Şarka Halk Kütüphanesi, Şarka’daki 7 kütüphaneden biri ve 2011 yılında, yılda 120 bin ziyaretçiyi ağırlayabildiği Kültür Meydanı’na taşındı.

10 SENEDE BÜYÜK DEĞİŞİM

Şarka ayrıca, çocuklar için okuma festivaline ve Şeyh Dr Sultan’ın kızı Şeyha Bodour bint Sultan Al Kasimi’nin kurucusu olduğu Kalimat Group’a ev sahipliği yapıyor. Şeyha Bodour, Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin Başkan Yardımcısı olan ilk Arap kadın unvanına sahip.

Şarka edebiyat sahnesinin bir temelini oluşturan Emirates Yayıncılar birliği bu yıl 10 yaşına giriyor. Geçtiğimiz 10 sene içinde yayıncılar birliği BAE’yi dünya genelinde temsil etti.

2008-2016 arasında, Sınırsız Bilgi programının bir parçası olarak, Şarka’daki her aileye, kendi kütüphanelerini oluşturmak için 50 kitap verildi.

Bu adımını BAE’deki devlet çalışanları için 2016 yılında Şeyh Halife’nin tanıttığı ulusal okuma yasasının bir parçası olarak çalışma saatleri içinde ‘okuma saatinin tahsis’ edilmesi hakkı takip etti.

UNESCO, “DÜNYA KİTAP BAŞKENTİ” SEÇECEK

BAE’nin yayıncılık endüstrisi şu anda 260 milyon dolar değerinde (955 milyon dirhem) ve Şarka Yayıncılık Şehri’nin tahminlerine göre 2030’a kadar 650 milyon dolar değerinde olması bekleniyor. Şüphesiz Şarka, büyümenin arkasındaki itici güç olacak.

Şeyh Dr Sultan’ın Şarka’yı edebiyat dünyasının merkezine yerleştirme konusundaki uzun süredir devam eden tutkusu, geçen yıl Unesco’nun Şarka’nın 2019 Dünya Kitap Başkenti olacağını açıkladı.

Şeyha Bodour, haberi sözlerle ifade etti: “Hepimizin hayali gerçekleşiyor… 10 yıldan uzun bir süredir Dünya Kitap Başkenti olmak için çalışıyoruz; programları, etkinlikleri okuma ve kültür etkinlikleri etrafında düzenlemeye çalışıyoruz.”

Daha önce Dünya Kitap Başkenti seçilen şehirler arasında Atina (2018), Bangkok (2013) ve Buenos Aires (2011) gibi yerlerin olduğunu göz önünde bulundurursak, bu Şarka için oldukça önemli bir başarı.

The National