Pentagon, Suudi Arabistan’a Patriot ve 200 asker gönderecek

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, Aramco saldırısından sonra Suudi Arabistan’a Patriot füze savunma sistemleri ve takviye asker gönderileceği belirtildi.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, düzenlediği basın toplantısında ABD’nin Aramco saldırısı ile sarsılan Suudi Arabistan’a Patriot füze savunma sistemleri ile yaklaşık 200 takviye asker göndereceğini açıkladı. Hoffman, “Suudi Arabistan Krallığı’na yapılan son saldırılar ışığında ve kendilerinin davetiyle Savunma Bakanı Mark T. Esper, ABD’nin bir adet Patriot bataryası, 4 nöbetçi radar sistemi, yaklaşık 200 kişilik destek askeri personel göndereceğini söyledi” dedi.

Suudi Arabistan ile ABD arasında ‘savunma iş birliği’ görüşmesi

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdulaziz, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile dün telefonda görüşmüştü.Görüşme sırasında, Esper, ABD yönetiminin Suudi Arabistan’ın kendisini savunmasına destek vermek için ne gerekiyorsa yapacağını ifade etti.

ABD’li bakan, İran’ın bölgedeki istikrarı bozan saldırgan politikalarının engellenmesi gerektiğine işaret ederken, Suudi Arabistan’ın ABD öncülüğündeki uluslararası deniz güvenliği koalisyonuna katılma kararına övgüde bulundu.

Öte yandan Veliaht Prens, ülkesine yapılan saldırının tüm dünyaya yönelik bir tehdit olduğunu belirterek, sağlam bir duruş ile uluslararası güvenliğin korunması gerektiğini vurguladı.

Şarkul Avsat