Suudi Arabistan: Husiler Stockholm Anlaşması’nı ihlale devam ediyor

Suudi Arabistanlı yetkililer, Yemen’deki meşru hükümeti desteklemek için uluslararası çabalara katılmanın önemini vurgularken, Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Delegasyonu’nda İnsani İşler Daire Başkanı Fahd bin Muniher, Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyi’nde yaptığı konuşmada İran destekli darbecilerin ihlallerine değindi. Fahd bin Muniher, Husi milislerin 6 bin 300 defa Stockholm Anlaşması’nı ihlal ettiğini ve etmeye devam ettiğini dile getirerek, bu anlaşmanın kesinlikle uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Muniher, Riyad’ın, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in, Körfez Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı ve BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 kararına dayanarak Yemen krizine karşı siyasi bir çözüme ulaşma çabalarını desteklediğini vurguladı.

Bu milislerin, insani yardımları yağmalayarak uluslararası yasaları ihlal ettiğini aktaran Suudi diplomat, Husi milislerin aynı zamanda Suudi Arabistan ve Yemen’deki sivil tesisleri, hava alanlarını ve ekonomik noktaları balistik füze ve silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile hedef almaya devam ettiğine dikkat çekti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne (UNHR), 10. Madde uyarınca Yemen’e özel kararların uygulanmasını öngören raporu için teşekkür eden Muniher, ihlalleri dile getiren Yemen Ulusal Soruşturma Komisyonu’na verilen desteğin artırılmasını talep etti.

Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu tarafından yürütülen askeri operasyonların uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukuku kurallarına uygun olduğunu belirten diplomat, Arap Koalisyonu’nun askeri operasyonlar sırasında ihlal veya usulsüzlük iddialarına ilişkin gerekli soruşturmayı yaparak, ihlallerden suçlu bulunanları kovuşturmakla yükümlü olduğunu söyledi. Yemen’deki Olayları Değerlendirme Ortak Ekibi’nin, görevlerini yerine getirmeye devam ederek, iddia edilen sivil zararlarla ilgili tüm olayları araştırdığını vurguladı.

Muniher, Suudi Arabistan’ın, Yemen’e yardım ve kalkınma desteği vermeye devam ettiğini ifade ederek, bu yıl, Yemen İnsani Yardım Planı’na 750 milyon dolar katkıda bulunulduğunu belirtti.

Suudi diplomat ayrıca, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nin 91 binden fazla mayının temizlenmesinin yanı sıra Husiler tarafından silah altına alınan çocukların korunması ve rehabilitasyonu için çok sayıda çalışma yürüttüğünü aktardı.

Öte yandan, Yemen İnsan Hakları Bakanı Dr. Muhammed Asker, BM İnsan Hakları Konseyi’ndeki konuşmasında, ülkedeki ihtilafın, Husi milislerin 21 Eylül 2014 tarihinde Sana’daki meşru otorite üzerine düzenlediği askeri darbeden kaynaklandığını belirtti.

Asker, “Milisler anayasal bildirilerini okuduğunda, dünya siyasi geçiş sürecine darbe yapıldığına ve ülkenin karanlık bir tünele sokulduğuna şahit oldu” diyerek, meşru hükümetin UNHR’ye raporlar gönderdiğini ve Ulusal Soruşturma Komisyonu’nun yedi rapor yayınladığını bildirdi. Bunların UNHR’nin dikkatini çekmediğini dile getiren Asker,  Yemen’deki insan hakları durumundan gerektiği gibi bahsedilmediğini öne sürdü.

Dr. Muhammed, UNHR’ye, Hudeyde, Ras İsa ve Salif limanlarıyla ilgili varılan anlaşmanın derhal uygulanması, mahkûm ve esirlerin serbest bırakılması, Taiz’deki kuşatmanın kaldırılması, darbenin sona erdirilmesi, yardımlara erişimin sağlanması ve Yemen’de barış ile kalkınmanın sağlanması için siyasi müzakerelerin yapılmasına odaklanılması çağrısında bulundu.

Diğer taraftan, BM İnsan Hakları Konseyi, Uluslararası Yemen Heyeti’nin görev süresinin uzatılmasını öngören tasarıyı kabul etti.

Şarkul Avsat