Hazza Al Mansouri’nin ISS misyonu uzay araştırmaları için dev bir adım

Emirates hükümdarları, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ilk astronotunu tarihi yolculuğu için tebrik ettiler ve bunun BAE halkı için umut verici bir geleceğin başlangıcı olduğunu söylediler.

Çarşamba günü saat 17.57’de Hazza Al Mansuri başarıyla uzaya gönderildi ve sadece saatler sonra 11.42’de, BAE’nin yeni kahramanı Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı.

Şeyh Muhammed bin Raşid, Al Mansuri’nin uzaya varışı Arap gençlere dünyaya ayak uydurabileceklerini belirten bir mesaj gönderdiğini söyledi.

Şeyh Muhammed bin Raşid “Bugün, ilk Emirati Astronot’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na tarihi uçuşunu kutluyoruz” diye tweet attı.

BAE Başkan Yardımcısı ve Başbakan ve Dubai hükümdarı, BAE’nin uzay araştırmaları konusundaki gururundan da bahsetti.

“Sıradaki hedefimiz, Emirati gençliğimiz tarafından yetkin bir şekilde tasarlanan Hope Probe aracılığıyla Mars.”

İki yıldan daha uzun bir süre önce, Şeyh Muhammed bin Raşid ve Abu Dabi Veliaht Prens ve BAE Silahlı Kuvvetleri Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed, BAE Astronot Programını başlattı.

Şeyh Muhammed bin Zayed gururla Al Mansuri’nin uzaya çekilmesini izlerken, olayın BAE gençliğine olan güvenini güçlendirdiğini söyledi.

Dubai Veliaht Prensi Şeyh Hamdan bin Muhammed, BAE’nin uzaya ulaşma hayali Şeyh Zayed’in olduğunu söyledi.

Fujairah hükümdarı Şeyh Hamad bin Muhammed El Sharki, Al Mansuri’nin yolculuğu ülke gençliğin kararlılığını ve iradesini yansıttığını söyledi. Ajman Hükümdarı Şeyh Humaid Bin Raşid Al Nuaimi ise, çarşamba günkü yolculuğun genç Emirates’e yıldızlara ulaşmak ve aklına koydukları her şeyi başarmaları için ilham vermede yardımcı olduğunu söyledi.

Ras Al Khaimah Hükümdarı Şeyh Saud bin Sakr Al Kasimi, yolculuğun “Ülkenin uzay alanındaki tutumunu güçlendiren yeni bir çağa doğru çığır açtı” diye nitelendirdi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Umm Al Quwain hükümdarı Şeyh Suud bin Raşid Al Mualla, Hazza Al Mansuri’nin Emirati, Arap dünya tarihi ve Uzay Endüstrisi’nde bir rekoru oluşturduğunu söyledi.

The National