Suudi Arabistan’da ‘kamu davranış kuralları’ yönetmeliği yürürlüğe girdi

Suudi Arabistan İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz, dün kamu davranış kuralları yönetmeliğinin yürürlüğe girdiğini duyurdu.

Söz konusu yönetmeliğe karşı gelenlerin 50 ila 300 bin riyal arasında bir para cezasına çarptırılacağı bildirildi.

Kamu davranış kuralları yönetmeliğine göre kamusal alanlarda uygunsuz giyinme, üzerinde ahlaka aykırı ifade, yazı ve şekil, ırkçı veya provokasyonlara neden olabilecek semboller bulunan kıyafetlerin giyilmesi cezaya tabidir. Kamusal alanlara izinsiz ticari broşürler yapıştırmak ve dağıtma yasaktır. İzin verilmeyen park ve bahçeler, kamuya açık alanlarda ateş yakmak, halka açık alanlarda uygunsuz sözler sarf etmenin yasaklandığı ifade edildi. Lazer ve benzeri zararlı ışık araçlarının kullanılmasının yasak olduğu belirtildi.

Ayrıca taşıma araçları ve duvarlara izinsiz yazılar yazmak, yaşam alanlarında yüksek sesle müzik dinlemek, ezan ve namaz vakitlerinde müzik açmak, çöpleri tahsis edilen yerlerin dışına atmanın da para cezasına tabi olduğu bildirildi.

Yaşlılar ve özel ihtiyaçları olan insanlar için tahsis edilen koltuk ve alanların işgal edilmesi de yasaklandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, para cezalarının polis memurları tarafından tahsil edileceği bildirildi. Yönetmelikte bulunmayan davranışlar için ceza kesilmesinin yasak olduğunun altı çizildi.

Turizm ve Ulusal Miras Genel Kurumu, turist vizesi için başvuruda bulunmak için özel bir site açıldığını duyurdu. Yayınlanan linkte birkaç dilde ihlal ve para cezaları tablosu yayınladı:

https://visa.visitsaudi.com/Home/PublicDecorum

Şarkul Avsat