BAE, Filipinler’de eğitim ve su sektöründe kalkınma projeleri başlattı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Yardım Kuruluşu Başkanı Şeyh Hamdan bin Zayed Al Nehyan’ın direktifleri doğrultusunda Kuruluş, BAE’nin doğal afetlerden etkilenen bölgelerde gelişme ve yeniden yapılandırma çabalarının bir parçası olarak Filipinler’deki eğitim ve su tedarik sektörlerinde yeni bir kalkınma projesi başlattı.

Pazarlama ve Finansman Sektörü Genel Sekreter Yardımcısı Hamud Abdullah el-Cuneybi ve Kurumdaki Projeler Direktörü Ubeyd Rahmet el-Baluşi başkanlığındaki bir heyet, bu önemli görevi uygulamak üzere Filipinler’e geldi.

BAE’nin Filipinler Büyükelçisi Hamad Said el-Zaabi’nin eşlik ettiği heyet, her yıl 500 öğrenciyi barındıran sekiz derslik, yönetim ofisi ve diğer hizmet bölümlerinden oluşan Manila’daki Ataya Okulu’nun açılışını yaptı. Aynı şekilde 500 öğrenci kapasitesine sahip ve sekiz derslikten oluşan başkentteki Dubai Okulu’nun açılışı da yapıldı. Heyet bu hafta, yakın zamanda kasırga ve felaketlerden etkilenen bazı bölgelerdeki birçok projenin açılışını yapmaya devam edecek.

BAE Yardım Kuruluşu Genel Sekreteri Muhammed Atik el-Fellahi, bu projelerin Şeyh Hamdan bin Zayed Al Nehyan’ın denetimiyle gerçekleştirildiğini ve BAE’nin ve öncü liderinin Filipinler’deki doğal afetlerin yol açtığı insani durumlara yönelik çabalarının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Fellahi, bu hayati projelerin açılışının, BAE’nin insanlığın acılarını hafifletmeye yönelik evrensel mesajının göstergesi olan “Hoşgörü Yılı” ile aynı zamana denk gelmesinin güzel bir tesadüf olduğunu söyledi.

Sözlerinin devamında, “Doğal afetlerin neden olduğu hasarın yeniden onarılması ve Filipin halkının sosyal, sağlık ve eğitim alanlarında kalkınmasına katkıda bulunmak ve afetlerin etkilerinin üstesinden gelmek için sağlık hizmetleri gibi hayati sektörlerde kamu tesislerinde ve binalarda meydana gelen hasarın yeniden yapılandırılmasını amaçlayan entegre bir stratejinin bir parçası olarak Filipin projeleri üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Ayrıca BAE Yardım Kuruluşu’nun bölgedeki acil durum çağrısına ilk cevap veren kurum olduğunu, olaylardan etkilenen alanlara derhal ulaşarak insani yardımlarda bulunduğunu ve bölgeyi denetlediğini ifade etti.

Öte yandan Hamud Abdullah el-Cuneybi, heyetin bölgeyi ziyaretinin, insani yardımının ve kalkınma çabalarının bir göstergesi olduğunu ve bölgedeki halkın acılarını hafifletmek ve insani koşulların iyileşmesini sağlamak için doğrudan bir etkisinin olduğunu belirtti.

Sözlerinin devamında, BAE Yardım Kuruluşu’nun Filipinler’de eğitim sektöründeki girişimlerinin sonucu olarak şu ana kadar 10 bin öğrenci kapasiteli ve 126 derslikten oluşan 21 okulun restorasyon ve yeniden yapılandırma çalışmalarının gerçekleştirildiğini, 15 spor salonunun ve 12 tiyatro salonunun bakımının yapıldığını ve okullardaki sıra, masa ve sandalye gibi ihtiyaçların karşılandığını, öğrencilere okul çantaları dağıtıldığını ifade etti.

WAM