Irak Başbakanı Abdulmehdi: Suudi Arabistan’a tam güvence verdik

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Riyad temasları sırasında, Irak topraklarının Suudi Arabistan’a zarar verecek hiçbir eylemin başlangıç noktası olmasına izin vermeyecekleri konusunda tam güvence sunduğunu söyledi.

Abdulmehdi, Şarku’l Avsat’ın yanı sıra Irak merkezli 3 televizyon kanalının da aralarında bulunduğu bir grup gazeteciye açıklamalarda bulundu.

Irak Başbakanı Abdulmehdi, geçen Çarşamba Suudi Arabistan’a düzenlediği ziyarete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Irak’ın Suudi Arabistan ile ‘güçlü ve sağlam’ ilişkileri bulunduğunu belirten Abdulmehdi, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Bağdat yönetiminin bölgedeki gerilimi düşürme çabalarını anlayışla karşıladıklarını ifade etti.

“Suudi Arabistan’ın bölgedeki gerilimi düşürme çabaları”

Abdulmehdi, Şarku’l Avsat’ın bir sorusu üzerine, “Suudi Arabistan’ın bölgedeki gerilimi düşürme çabalarımıza ilişkin tutumu çok iyiydi. Hadimul Haremeyn-i Şerifeyn Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile açık, derin ve cesur bir görüşme yaptım. Irak ve Krallık, tüm tarafların bölgedeki sakinliğin önemini idrak ettikleri, bunun için harekete geçmenin ve Irak’ın bu alanda oynadığı rolün öneminin farkında oldukları konusunda mutabık kaldı” diye yanıt verdi.

Abdulmehdi, “Kral Selman ve Veliaht Prens’le görüşmemde, ister ABD-İran gerginliği ister İran-Suudi Arabistan gerginliği isterse Yemen’deki durum olsun bölgeye ilişkin birçok konuyu ele aldık. Suudi Arabistan yönetimi bölgede olan bitene ilişkin görüşlerini açık bir biçimde dile getirdi. Genel olarak gerilimin düşürülmesine dair cesaret verici işaretlerin olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Irak Başbakanı Abdulmehdi ayrıca ülkesinin daha önce İran ve İngiltere arasında yaşanan petrol tankeri geriliminin düşürülmesinde de rol aldığını belirtti.

“Suudi Arabistan, Irak’ı suçlamadı”

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait iki petrol tesisinin hedef alınmasına da değinen Abdulmehdi, şu ifadeleri kaydetti; “Suudi Arabistan yönetimi, Aramco’ya ait petrol tesislerinin hedef alınmasıyla ilgili Irak’ı suçlamadı. Bilakis Irak topraklarının Suudi Arabistan’a zarar verecek hiçbir eylemin başlangıç noktası olmasına izin vermeyeceğimiz hususunda tam güvence sununca, Suudi Arabistan yönetimi bizlere teşekkür etti.

Yemen’deki krizin çözümü, bölge krizinin çözüm anahtarı olacak. Orada uzlaşı sağlanana dek ateşkes yapılmasını ümit ediyoruz. Bu noktada Suudi Arabistan yönetiminden güzel sözler işittik. Biz de Yemen dahil tüm taraflarla iyi ilişkilere sahibiz. Abdurrabu Mansur Hadi başkanlığındaki Yemen hükümeti ile olduğu gibi Hareket (Ensarullah) ile de iyi ilişkilerimiz bulunuyor. Ayrıca bu veya o tarafa katılmak istemiyoruz. Çünkü bu şekilde tarafsızlığımızı kaybederiz. Aynı şekilde kınama açıklamalarına da inanmıyoruz. Zira bu açıklamalar istemediğimiz tercihlere neden olabiliyor. Fakat bizim görevimiz gerilimin düşürülmesine hizmet edecek olumlu mesajlar taşımaktır.”

“Bir subay istediği makamı kendisi seçmez”

Abdulmehdi, Terörle Mücadele Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Abdulvehhab es-Saidi’nin sahadaki görevinden Savunma Bakanlığı’na çekilmesi kararından vazgeçip geçmeyeceği sorusuna, “Medyada olanlardan hareketle bu karardan vazgeçilmeyecek. Çünkü bu karardan vazgeçmek Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı kararlarının köktenci olmadığı anlamına gelir” şeklinde yanıt verdi.

Abdulmehdi, “Saidi, savaşlarda yaralanmış cesur ve yetkin bir subay. Fakat bir subayın görevi, verilen emri tartışmaksızın ve meseleyi medyaya taşımadan uygulamak ve itaat etmektir. Bir subay istediği makamı kendisi seçmez” dedi.

“Bazı subaylar yabancı elçilikleri sık sık ziyaret ediyor”

Saidi’nin merkeze alınması kararını ‘askeri kurumun saygınlığını yeniden tesis etme düşüncesinden hareketle aldığını’ söyleyen Abdulmehdi, ordudaki bazı subayların yabancı elçiliklere sık sık ziyaretlerde bulunduğunu ve bu duruma karşı kararlı bir tavır sergilemenin gerektiğini ifade etti.

Irak Başbakanı Abdulmehdi, nerdeyse birinci yılını tamamlayacak olan hükümetin çalışmalarıyla ilgili olarak, “Hem memnun, hem de memnun değilim. Nitekim hizmet ve üretim noktasında farklı seviyelerde çok şey elde etmiş olsak da hükümetin genel olarak çalışmalarından razı değilim. Bunun yanı sıra tüccar mantığıyla rekabet ettikleri görülen siyasi tabakanın çalışmalarından da memnun değilim” ifadelerini kullandı.

Çin, Irak petrolünün en büyük müşterisi

Çin’deki temaslarına da değinen Abdulmehdi, “Bugün Çin, Irak petrolünün en büyük müşterisi. Çin’e günde yaklaşık bir milyon varil ihracat yapıyoruz, bu da toplam petrol üretimimizde çok büyük bir miktara karşılık geliyor. Irak şuan petrol üretiminde dünyada 4’üncü OPEC’te 2’nci sırada yer alıyor. Çin’e ihraç ettiğimiz miktar, petrol üretimimizin yüzde 20’sine ve ihracatımızın yüzde 25’ine denk geliyor. Bu nedenle Çin ile önemli bir ortaklık üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Abdulmahdi, Çin’e yönelik ekonomik açılımın ABD Başkanı Donald Trump’ı kızdırıp kızdırmayacağı sorusuna, “Bizi ilgilendiren şey öncelikle halkımızı memnun etmektir. Tıpkı Başkan Trump’ın da dediği gibi. Biz, şuan yaşanan Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşından korkmuyoruz. Irak olarak tüm taraflarla dengeli bir ilişki kurmaya özen gösteriyoruz. Çin ile ortaklığımızda, Çinli firmalarla yapacağımız anlaşmalarda başka uluslararası firmaların da yer alması şartını öne sürdük” diye yanıt verdi.

Şarkul Avsat