Suudi Arabistan’da 10,5 milyon dolar ödüllü film yarışması

Suudi Arabistan’da sinemanın desteklenmesi amacıyla 40 milyon Suudi Riyali (10,5 milyon dolar) ödüllü yarışma başlatıldı.

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı, VİZYON 2030 reformları ‘Daw (Işık)’ Yarışmasını başlattı. Bu yarışmanın amacı Suudi Arabistanlı Filmleri desteklemek olarak açıklandı.

ÖĞRENCİLERİN PROJELERİ DEĞERLENDİRİLECEK

Yarışma, Uluslararası kurumlarda ve üniversitelerde film yapımcılığı yapan ve Suudi Arabistanlı öğrencilerin film çekmeleri ile senaryo yazmaları konusunda onları desteklemek ve geliştirme de dahil olmak üzere dört bölümden oluşacak.

Yarışmaya katılmak isteyenler 29 Eylül – 29 Aralık tarihleri arasında üç ay boyunca kayıt yaptırabilecek. Kayıt yapan bütün projeler uzman jüriler tarafından değerlendirilecek ve sonuçlar 20 Şubat 2020 tarihinde açıklanacak.

YARIŞMA SAYESİNDE 35 FİLM ÜRETİLECEK

Yarışma sinema sektöründe farklı uzman kişiler için bir üretim altyapısı ve kariyer yolları oluşturmaya yardımcı olacak ve gerekli tüm yardımı sağlayacak.

Bu yarışma, üretilecek kısa ve uzun 35 filmle birlikte Suudi filmleri destekleme programının en büyüğü olarak kabul edildi.

Arab News