BAE’de üniversite okumak isteyenler için rehber

Üniversiteyi yurt dışında okumak isteyenler için fırsatlarla dolu Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) öğrenci olmanın getirdiği avantajları sizler için derledik.

BAE, sadece işçiler için değil, ufkunu genişletmek, yeni bir kültürle tanışmak ve tüm yıl güneş ışığını almak isteyen öğrenciler için de önemli bir destinasyon.

Öğrenme süreci sadece konferans salonlarıyla sınırlı değil yeni evinize gelince kendinizi eğitecek çok şey var.

UYULMASI GEREKEN YASALAR VE GELENEKLER NELER?

BAE, Müslüman bir ülke ve yeni sakinlerinin yasa ve geleneklerin farkında olması gerekiyor.

Ülke, farklı din ve inançlara saygı duyan onlarca milletten oluşuyor ancak sert cezalar, ağır para cezaları ve insanların rızası olmadan fotoğraflarını çekmek konularında verdiği hapis cezaları var.

Dubai’de yaşayan 21 yaşındaki öğrenci Eman Mahmud, “BAE’nin kanun ve kültürüne saygı duymak çok önemli. Kültürlerini ve değerlerini bilmeden saygısızlık etmekten kaçınmak için gelmeden önce ülkenin kültürleri ve gelenekleri hakkında araştırma yaptığınızdan emin olun” sözleri ile yeni gelenlere tavsiyede bulundu.

Dubai’de halka açık alanlarda alkol kullanmak yasak olsa da, Dubai’de yüzlerce lisanslı bar ve restoran var -çoğu otel içinde- Dubai’de yaşayanlar ayrıca evde tüketmek üzere alkol satın almak için lisans alabilirler.

NEREDE YAŞAMALIYIM?

Yaşayacak bir yer bulmak, yeni gelenler için yapılacaklar listesinin başında yer alıyor. Birçok öğrenci üniversiteler tarafından sağlanan yurtlarda yaşıyor ancak kendi başlarına evde yaşamak isteyenler için de birçok seçenek bulunuyor.

Yurtlarda yaşamanın maliyeti, ne tür bir odada kalmayı tercih ettiğinize bağlı olarak bir üniversiteden diğerine değişiyor.

Üniversitelerine yakın bir yerde yaşayarak seyahat masraflarını azaltmak isteyenler için Dubai Akademik Şehri iyi bir bölge.

Bu bölge çok sayıda üniversiteye ev sahipliği yapıyor. Burada kira diğer yerlere oranla daha düşük, genellikle stüdyo evler 25 bin Dubai Dirhemi (6,8 bin dolar) iki yatak odalı daireler ise 55 bin Dubai Dirhemi (15 bin dolar) arasında.

ARKADAŞ EDİNMEK

Yeni bir ülkeye taşınmak korkutucu bir his olabilir, ancak dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerle arkadaşlık kurmak isteyenlere ortak bir bağ sağlayabilir.

Öğrenci olarak arkadaş edinmenin en yaygın yolu üniversitenizin oryantasyonunda ve dersleriniz esnasındaki tanışmalarda yer alıyor.

BAE’de kolej sınıfları, gönüllü deneyimler ve kolejdeki grup projeleri dahil olmak üzere öğrenci olarak arkadaş edinmenin birçok farklı yolu bulunuyor.

Öğrenci olarak arkadaş edinmenin en etkili yollarından biri, üniversitenizin kulübünde aktif olmaktır. Kulüplere katılmak ve üniversiteniz tarafından düzenlenen etkinliklere katılmak kendinizi tanıtmak için harika bir fırsat sunar.

ARABA SATIN ALMALI MIYIM?

Kendi aracınız olması sizi daha fazla özgür yapar ancak arabasız da BAE’de dolaşmanın birçok yolu bulunuyor. BAE’de gezmek için yapmanız gereken ilk şeylerden biri Uber ve Careem gibi seyahat uygulamaları indirmek olmalı.

Taksiler hızlı bir şekilde çağrılabilir ve taksiler genellikle birkaç dakika içinde gelirler. Hem Şarka hem de Dubai’de uygun fiyatlı iyi taksiler bulabilirsiniz.

Dubai’ye taşınıyorsanız, metro şehri gezinmek için güvenilir, hızlı bir yol olur. Şehri birbirine bağlayan ve her gün yüz binlerce yolcuya hizmet veren yeşil ve kırmızı alanlardan oluşan 49 istasyon var.

BAZI UCUZ YİYECEKLERİ NEREDEN BULABİLİRİM?

BAE, her zevke uygun zengin bir restoran yelpazesine ev sahipliği yapıyor. BAE’de öğrenci olan Mahmud, “Uptown Mirdif’i seviyorum, çünkü orada çok para harcamadan çalışmak ve yemek yemek için her zaman iyi bir yer bulabilirim” ifadeleri ile favori yemek mekanını dile getirdi.

Köri sevenler için, şehrin Karama bölgesi, sizi kendine bağlayacak ve Hint mutfağından lezzetler sunan çok sayıda otantik restorana ev sahipliği yapıyor.

Şarka’daysanız, burada öğrencilerin Karak Yolu olarak bilinen Muwaileh Yolu’nu ziyaret etmek, yapılacaklar listesinde en üst sırada yer almalı.

Bu cadde, çok çeşitli kaliteli yiyecek ve içecekler sunan restoran ve kafeteryalarla dolu.

EHLİYETİNİZİ ALIN

Bu, Şarka’da okumayı ve Dubai’de yaşamayı planlayanlar için özellikle iyi bir fikir. Düzenli taksi ücretlerinin maliyeti çok yakında artacak, bu yüzden uzun vadede kendi arabanıza sahip olmak çok daha iyi bir fikir.

YEMEĞİNİZİ EVDE PİŞİRİN

Sürekli dışarıda yemek yemek veya sipariş vermek sadece sağlığınız için kötü değil, aynı zamanda bütçenize de zarar verir.

The National