Hazza al Mansuri uzayda neler yaptığını anlattı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) uzaya giden ilk astronotu Hazza al Mansuri, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) dördüncü gününde uzayda nasıl yaşadığını anlattı.

Astronot, dünya yörüngesinde dolaşırken günlük rutini hakkında eşsiz bilgiler verdi.

UZAYDAKİ BİR GÜNÜNÜ ANLATTI

Mansuri ekibiyle Cumartesi günü yaptığı bir radyo aramasında nasıl yemek yediğini, nasıl uyuduğunu ve uzaydaki boş vakitlerini nasıl değerlendirdiğini anlattı.

Mansuri için gün, yer istasyonunun günlük programı göndermesiyle Greenwhich saat dilimine göre 06.00’da başlıyor.

Mansuri “Daha sonra duş alıp, kişisel bakımımızı yapıyoruz. Yemekler iki haftada bir dünyadan gönderiliyor. Astronotların kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin kalorileri özel olarak belirleniyor. Bu yer istasyonunda belirleniyor ve yemek doğrudan UUİ’ye gönderiliyor” diye konuştu.

Mansuri, eğer astronotlardan biri hastalanırsa yer istasyonunda günün 24 saati görevli olan bir doktoru aradıklarını da sözlerine ekledi.

ÇEŞİTLİ DENEYLER YAPIYOR

Mansuri’ye UUİ’de nasıl uyuduğu sorulduğunda ise “Bazı astronotlar UUİ duvarlarına yapışık uyumayı severken bazıları da hareketli bir şekilde uyumayı seviyor. Ben de hareketli bir şekilde uyumayı sevenlerdenim” şeklinde cevap verdi.

Al Mansouri uzaydaki sıvılar, tohumların çimlenmesi ve suda yaşayan organizmaların büyümesi ile ilgili deneyler yapıyor, bu yüzden uzay istasyonunda fazla boş zamanı bulunmuyor. Ama boş zamanını dünyaya bakarak geçiriyor. UUİ, Birleşik Arap Emirlikleri’nin üstünden geçene kadar bekleyip, uzaydan BAE’nin fotoğrafını çekebilir ve yer istasyonu ile paylaşabilecek.

Mansuri, Baykonur Uzay İstasyonundan geçtiğimiz Çarşamba günü UUİ’ye yolculuk etti ve Perşembe günü dünyaya dönmesi bekleniyor.

The National