İran, Umman Denizi’nden petrol ihraç etme projesinde ilerleme kaydediyor

İran petrol ihracatını Körfez’den değil, Umman Denizi’ndeki başka bir liman üzerinden yapmaya devam ediyor.

İran Milli Petrol Şirketi (NIOC) üç yerel şirket ile yaklaşık 48 milyon euroluk anlaşma yaparken, özellikle Körfez’deki Buşehr bölgesindeki petrol hattı projesi ve Hürmüz Boğazı’ndaki Cask Limanı için 50 pompa sağlamayı hedefliyor.

İran Petrol Bakanlığı’nın resmi haber ajansı olan Shana’dan yapılan açıklamada, boru hattı inşası ve Cask Limanı’ndaki “tam ihracat” terminalinin öncelikli projeler arasında yer aldığı belirtildi.

Ajans, boru hattının uzunluğunun yaklaşık bin kilometre olacağını, ham petrolün Buşehr’den Cask Limanı’na transfer sağlayacağını ve “bu projenin ülke için stratejik bir öneme sahip olacağını” aktardı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre, ilk ihracat işlemleri 18 ay içerisinde Cask Limanı’ndan başlayacak.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Eylül 2018’de yaptığı açıklamada, ülkesinin petrol ihracatının çoğunluğunun Buşehr’in kuzeydoğusundaki bir adada bulunan petrol fabrikasından değil, Cask Limanı’ndan yapılmasına karar verdiklerini söylemişti.

Projenin 2021 yazından önce biteceğini belirten Ruhani, petrol ihracatının çoğunluğunun yapıldığı Hürmüz Boğazı’ndaki petrol tankerleri ve Körfez’deki Hark Adası’na ulaşmak için ilerleme kaydedildiğini aktardı. Umman Denizi’ne kıyasla petrol ihracatının çoğu Körfez’den yapılırken, teslimat günlerinde gecikme yaşanabiliyor.

Tahran, ABD’nin İran petrolüne yaptırım uygulaması halinde, Hürmüz Boğazı’nı kapatmakla tehdit etmişti.

ABD’nin geçtiğimiz yıl İran nükleer anlaşmasından tek taraflı olarak çekilmesi ve yaptırımları tekrar yürürlüğe koyma hamlesi, Washington ve Tahran yönetimi arasında gerginliğe sebep oldu.

Şarkul Avsat