Mekke Valiliği hızlı tren yangınını soruşturuyor

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in Müsteşarı ve Mekke Valisi Prens Halid el-Faysal, Harameyn (Mekke-Medine) Hızlı Tren Hattı istasyonlarından birinde çıkan yangının sebeplerini araştırmak için komitelerin kurulacağını ve çalışma sonuçlarının Kral Abdulaziz’e sunulacağını belirtti.

Faysal, soruşturmanın tamamlanmasının ardından sonuçları açıklama sözü vererek belirli bir hasar oranının olmadığını ifade etti.

Mekke Valisi Faysal dün, 7 saatten fazla süren büyük yangının gerçekleştiği Harameyn Hızlı Tren Hattı’ndaydı. Sivil Savunma Müdürlüğü ise yangının kontrol altına alındığını bildirdi.

Faysal, yangının sebep olduğu hasarın binanın ikinci katı ve çatısında meydana geldiğini, zemin ve birinci katların yangından etkilenmediğini ifade etti.

Soruşturulmayı bekleyen kişilerin tutuklanmasına ilgili Mekke Valisi, “Sebepsiz yere kimseyi tutamayız. Nasıl ve hangi sebeple gerçekleştiğinin araştırılma gereken şeyler var” diyerek mevzunun büyüklüğüne değindi.

Mekke Valiliği’nden 29 Eylül’de yapılan açıklamada, yangının, Cidde’nin Süleymaniye semtinde çıktığı, 5 kişinin yaralandığı bildirilmişti.

450 kilometre uzunluğunda olan Harameyn (Mekke-Medine) Hızlı Tren Hattı, Mekke ve Medine’yi, Kızıldeniz sahilindeki Cidde’ye bağlıyor.

Yıllık 60 milyon yolcu taşıması beklenen hızlı tren hattı projesinin açılışı geçtiğimiz yıl Eylül ayında yapılmıştı.

Şarkul Avsat