Rabıta Cakarta’da İslam medeniyeti müzesi kuruyor

Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed el- İsa, bugün, Endonezya İdari ve Bürokratik Reform Bakanı Safaruddin Cambo ile Cidde’de bir araya geldi.

İsa ve Bakan Cambo, geçtiğimiz Ramazan ayında açılan Medine’deki merkezin bir şubesi olarak Cakarta’da Hz. Peygamber’in (s.a.v) hayatı ve İslam medeniyeti hakkında en büyük tarihi ve medeniyet müzesinin kurulmasını öngören bir anlaşma imzaladı.

SPA’nın haberine göre Rabıta Genel Sekreteri, bu projenin Endonezya hükümetinin talebi üzerine geldiğini belirterek, Rabıta’nın Hz. Peygamber’in hayatı ve İslam medeniyetinin tarihi mirasına verdiği önemi vurguladı.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’nın Medine’de bulunan merkezin ilk şubesi olacağını dile getiren İsa, söz konusu müzenin Hz. Peygamber’in hayatı ve İslam medeniyetinin içeriğini vurgulamanın yanı sıra eğitim seminerleri, konferans ve forumlar düzenleyeceği bilgisini de verdi.

Endonezya İdari ve Bürokratik Reform Bakanı Safaruddin Cambo ise imzalanan anlaşma nedeniyle ülke halkının duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Mühendislik planları hazırlanan müze projesi, yüz bin metrekarelik bir alanı kapsıyor.

Proje uygulamasına önümüzdeki ay başlanması planlanırken, tamamlanmasının ardından yılda 4 milyon kişinin müzeyi ziyaret etmesi bekleniyor.

Şarkul Avsat